Metody i narzędzia badania obecności środków odurzających w organizmie
Metody i narzędzia badania obecności środków odurzających w organizmie
Samo zażywanie narkotyków nie jest w Polsce nielegalne, ale ich posiadanie lub prowadzenie pod ich wpływem pojazdu mechanicznego już tak. Z uwagi na coraz większą liczbę popełnianych przestępstw, polegających na posiadaniu narkotyków lub prowadzenia samochodu pod ich wpływem, Policja postanowiła zastosować dodatkowe środki w walce z tym procederem.
Rok 2017 rokiem ścisłej kontroli na drogach
W 2017 roku polska Policja otrzymała aż 10 tysięcy testów jednorazowych oraz testerów elektronicznych wielokrotnego użytku, instalowanych w radiowozach, badających obecność środków odurzających w organizmie. Liczba ta stanowi ponad dwukrotność tego, co otrzymała Policja w 2015 i 2016 roku łącznie.
Kto musi się poddać badaniu?
Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2017 r. poz. 1260, z późn. zm., dalej: “Prawo o ruchu drogowym”) obligatoryjnemu badaniu musi poddać się każdy kierowca, prowadzący pojazd mechaniczny, o ile zostanie zatrzymany przez Policję i poproszony o dokonanie takiej czynności.
Przebieg badania
Najprawdopodobniej, jeżeli zatrzyma nas na ulicy Policja, to w pierwszej kolejności przeprowadzi badanie alkomatem. O ile pomimo negatywnego wyniku badania, policjant dalej będzie miał podejrzenia, że dana osoba jest pod wpływem alkoholu lub środka odurzającego (ponieważ dziwnie się zachowuje lub ma silnie zaczerwienione oczy), funkcjonariusz przeprowadzi badanie śliny narkotestem (jednorazowym lub elektronicznym w radiowozie). Próbkę śliny nanosi się na filcową końcówkę. Po czterech minutach pokazuje się wynik. Test przeprowadzony w taki sposób, powinno się powtórzyć, w formie dokładniejszego badania krwi. Jeżeli kierowca ma zostać ukarany za prowadzenie pojazdu pod wpływem środków odurzających, dodatkowo należy sporządzić opinię biegłego, który oceni czy i w jakim stopniu wykryte w organizmie środki mogły mieć wpływ na zdolnośc prowadzenia pojazdu.
Testery, którymi dysponuje Policja, wykryją między innymi amfetaminę, środki psychotropowe, marihuanę, kokainę oraz haszysz. Co ciekawe, do przeprowadzenia badania można użyć nie tylko śliny, ale również potu lub ubrania.
Warning: Undefined variable $aria_req in /home/adwokat24/domains/adwokat24h.pl/public_html/wp-content/themes/adwokat24h/comments.php on line 106