Ponowny egzamin na prawo jazdy po alkoholu

Jazda pod wpływem alkoholu stanowi wykroczenie lub przestępstwo, w zależności od poziomu tej substancji we krwi i w wydychanym powietrzu. W zależności od kwalifikacji tego czynu oraz okoliczności zdarzenia, przepisy polskiego prawa nakładają na sprawcę określone kary. Jedną z konsekwencji jazdy na „podwójnym gazie” jest zatrzymanie oraz utrata prawa jazdy. W jaki sposób odróżnić obie instytucje? Jak odzyskać prawo jazdy? czy ponowny egzamin na prawo jazdy po alkoholu jest konieczny? O tym kilka słów poniżej.

Odpowiedzialność za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu – możliwe kary

Możliwość dopuszczenia na ponowny egzamin na prawo jazdy po alkoholu zależy od klasyfikacji karnej. Wysokość kary zależy od ilości spożytego alkoholu, a ściślej mówiąc kwalifikacji jako stan po spożyciu alkoholu lub stan nietrzeźwości. Pierwsza sytuacja będzie wiązała się z odpowiedzialnością na podstawie przepisów Kodeksu wykroczeń, a druga na podstawie Kodeksu karnego. W oparciu o Kodeks wykroczeń sprawcy czynu grozi kara aresztu (od 5 do 30 dni) albo grzywny nie niższej niż 50 zł (maksymalnie 5.000 zł). Dodatkowo zostanie orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów (na okres od 6 miesięcy do 3 lat). Z kolei przepisy Kodeksu karnego wskazują, że „kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.” Jeżeli natomiast sprawca był wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. W tym przypadku również zostanie orzeczony dodatkowo zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów lub pojazdów konkretnego rodzaju na okres od 3 do 15 lat.

Jechałeś po alkoholu?
Zadzwoń do adwokata!

+ 48 501 288 110


Zadzwoń Dane kontaktowe

Nasza kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie oparte na tysiącach spraw, które były prowadzone przez naszych adwokatów.

Utrata a zatrzymanie prawa jazdy

Najważniejsze, aby rozróżniać pojęcia – zatrzymania oraz utraty prawa jazdy. Nie są one bowiem jednoznaczne. O pierwszej sytuacji mówimy wtedy, gdy następuje faktyczna czynność odebrania kierowcy dokumentu, uprawniającego go do kierowania pojazdami mechanicznymi. Dokonuje tego Policja, podczas przeprowadzanej kontroli. Następnie dokument zostaje przesłany do właściwego starostwa i tam „czeka” na rozstrzygnięcie sprawy przed sądem. Z kolei o utracie prawa jazdy mówimy wtedy, gdy kierowca całkowicie traci uprawnienia do kierowania pojazdami (wszystkimi lub określonego rodzaju). Utrata prawa jazdy może nastąpić na ściśle określony czas lub dożywotnio. Orzeka o tym sąd. Kiedy traci się prawo jazdy? Wtedy, gdy sąd wyda wyrok, stwierdzający zakaz prowadzenia pojazdów na okres powyżej roku. Po upływie orzeczonego terminu skazany będzie musiał po raz kolejny przystąpić do egzaminu na prawo jazdy, żeby odzyskać utracone uprawnienie.

Odzyskanie dokumentu przy zatrzymaniu prawa

Zatrzymanie nie powoduje całkowitej utraty uprawnień, dlatego jego odzyskanie nie jest szczególnie trudne. Można się o nie ubiegać w dniu następnym po ostatnim dniu, w którym upływa kara. Należy dostarczyć stosowne orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami lub orzeczenie psychologiczne, o ile taki obowiązek został nałożony na ukaranego. Wniosek powinien zawierać stosowne załączniki: zdjęcie, dowód uiszczenia odpowiedniej opłaty, ewentualnie pełnomocnictwo (jeżeli załatwiamy sprawę przez osobę trzecią). Jeżeli zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych został orzeczony na okres nieprzekraczający jednego roku, zwrot dokumentu nastąpi w dniu złożenia wniosku. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o badaniach lekarskich koniecznych do odzyskania prawa jazdy przeczytaj ten wpis: Badania lekarskie po zatrzymaniu prawa jazdy na 6 miesięcy

 

Odzyskanie dokumentu przy utracie

A zatem czy ponowny egzamin na prawo jazdy po alkoholu jest konieczny? Jeżeli zakaz prowadzenia pojazdów (wszystkich lub określonego rodzaju) został wydany na okres przekraczający rok, odzyskanie dokumentu prawa jazdy jest nieco trudniejsze. Co do zasady podejmowane przez skazanego czynności pokrywają się z tymi, których dokonuje przy zatrzymaniu dokumentu. Te zabiegi muszą być jednak uzupełnione o jeden element – zdanie egzaminu. Jest on jednak nieco inny od standardowego egzaminu na prawo jazdy. Najpierw musi zostać wydany tzw. profil kandydata na kierowcę – zajmuje to dwa dni. Stanowi on pewnego rodzaju skierowanie na egzamin. Po pozytywnym przejściu testu, dokument zostaje wydany w ciągu jednego dnia.

10 myśli na “Ponowny egzamin na prawo jazdy po alkoholu

 1. Witam! Chciałabym się dowiedzieć czy po zatrzymaniu prawa jazdy na okres 2 lat za spozycie alkoholu mogę jeżdzić na skuterze 50cm3. Prawo Jazdy mam od 1995r a ja jestem z 1963r

 2. kilka dni temu mąż został zatrzymany przez policję miał 0,61jaka kara go czeka , na jak długo może stracić prawo jazdy i czy będzie musiał zdawać go ponownie?

 3. Witam.
  Od 10 lat mieszkam w UK, przed wyjazdem zostalem skazany wyrokiem sadu w Zywcu za jazde pod wplywem na okres 12 MIESIECY , sedzina komentowala wyrok ; sad pojdzie skazanemu na reke nie bedzie musial przystepowac do ponownego egzaminu:
  Mialem nadzieje ze po tym czasie bede mogl odebrac prawko, jednak skierowano mnie na badania-przeszedlem i mam aktualne na 20 lat. co dalej jak odzyskac prawko

 4. Mam odebrane prawo jazy na 4 lata z powodu wypadku który spowodowałe podczas jazdy samochodem na podwójnym gazie.Do konca orzeczonego wyroku pozostały dwa lata…Słyszałem że można ubiegać sie o ponowne odzyskanie pr.jazdy po połowiw kary.Nie wiem czy jest taki przepis ale czytając wypowiedzi innych którzy już próbowali zdać egzamin w podobnych okolicznościach do moich to mam wątpliwości czy w ogóle do takowego przystąpić…Jazda bez prawa jazdy to majdat 500 zł i wszystko…Pod warunkiem że dojdzie do kontroli no i oczywiście bez jakiegokolwiek ALKOHOLU!!!

 5. Witam,
  Chciałem uzyskać informację na temat odzyskania prawa jazdy, mianowicie 3 lata temu zostało mi zabrane prawo jazdy i zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 2 lat. Kara została wykonana bez żadnych zarzutów jedna sie teraz o to czy konieczne jest przystąpienie 2 raz do całego kursu? Czy wystarczy tylko egzamin w WORD-e.
  Dziękuję

  1. Witam chciałbym zapytać czy muszę ponownie podejście do badań i egzaminu? Moje prawo jazdy zostało zatrzymane za jazdę po alkoholu na okres 2 lat jakieś 10-12lat temu, po upływie kary nie starałem się o odzyskanie. Jednakże w 2011 wyjechałem do Anglii i zrobiłem tu prawo jazdy kat B. Aktualnie chcę zrobić C, C+E w Polsce gdzie przebywam od ponad pół roku. Pytałem o profil kierowcy w starostwie i tam powiedziano mi że muszę zdać egzamin w Polsce i ponownie przejść badania. Proszę o informację co i jak robic w takiej sytuacji?
   Dzieki pozdrawiam Piotr

 6. Witam, utracilem prawo jazdy kilka lat temu, w styczniu kończy się już nałożony przez sąd zakaz prowadzenia pojazdów. Chciałbym zapytać czy profil kandydata na kierowcę i egzamin powinienem robić w mieście w którym jestem zameldowany i gdzie został odesłany dokument po zatrzymaniu czy mogę zrobić w aktualnym miejscu zamieszkania? Czy dobrze rozumiem, że nawet po upływie 5 lat zostanie wydany ten sam dokument, tzn. bezterminowe prawo jazdy?

 7. Witam chciałbym zapytać czy muszę ponownie podejście do badań i egzaminu? Moje prawo jazdy zostało zatrzymane za jazdę po alkoholu na okres 2 lat jakieś 10-12lat temu, po upływie kary nie starałem się o odzyskanie. Jednakże w 2011 wyjechałem do Anglii i zrobiłem tu prawo jazdy kat B. Aktualnie chcę zrobić C, C+E w Polsce gdzie przebywam od ponad pół roku. Pytałem o profil kierowcy w starostwie i tam powiedziano mi że muszę zdać egzamin w Polsce i ponownie przejść badania. Proszę o informację co i jak robic w takiej sytuacji?
  Dzieki pozdrawiam Piotr

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *