Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu i jak się bronić?

Czy naprawdę warto? Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu 

Wykroczenie za jazdę pod wpływem alkoholu zdarza się w Polsce na co dzień. Wielu ludzi próbuje szczęścia, wsiąść za kierownicę pod wpływem alkoholu lub też pod wpływem innych środków odurzających – co wiąże się z przykrymi dla nich konsekwencjami.

 

Fakt prowadzenia pojazdu po alkoholu jest karany – nie musi nastąpić towarzyszące zdarzenie drogowe lub nawet spowodowanie zagrożenia.

 

Co ważne, zakazem objęte są nie tylko drogi publiczne, ale każde miejsce, gdzie poruszają się pojazdy lądowe.

 

Niestety ustawa o prowadzeniu pojazdu pod wpływem alkoholu nie określa jednoznaczenie tego czynu, przez co niejednokrotnie już siedzenie na miejscu kierowcy z kluczykami w stacyjce, przy nawet wyłączonym silniku jest uznawane za czyn zabroniony.

Jazda po alkoholu – wykroczenie czy przestępstwo?

Kierowanie po spożyciu alkoholu – grozi za to areszt lub też grzywna nie mniejsza niż 50 złotych (art. 87 kodeksu wykroczeń). Stężenie alkoholu według przepisów prawa musi wynosić 0,2% do 0,5% lub zamiennie obecność w wydychanym powietrzu od 0,1 mg  do 0,25 mg w 1 dm3.

Zatem co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu?

Kierowanie w stanie nietrzeźwym – zgodnie z art. 178a $1 kodeksu karnego czyn ten jest przestępstwem. Mówi on o tym, że kto znajduje się w stanie nietrzeźwym lub pod wpływem innych środków odurzających i prowadzi pojazd mechaniczny podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub też pozbawienia wolności do lat 2.

 

Jakie są sposoby obrony i zalecane zachowanie?

 

W kwestiach obrony i zaleceniach w zachowaniu prosimy o bezpośredni kontakt z naszą kancelarią prawną. Każdego dnia służymy pomocą w różnych problemach prawnych.

Zatrzymani po spożyciu alkoholu lub będący w stanie nietrzeźwości powinni niezwłocznie zasięgnąć opinii profesjonalnego adwokata.

Jechałeś po alkoholu?
Zadzwoń do adwokata!

+ 48 501 288 110


Zadzwoń Dane kontaktowe

Nasza kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie oparte na tysiącach spraw, które były prowadzone przez naszych adwokatów.

 

6 myśli na “Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu i jak się bronić?

  1. Witam. W sobotnie poloudnie,zostalam zatrzymana pod wplywem alkoholu,3 promile,kolizja drogowa i jak twierdzi policja ucieczka. Prosze o pomoc. Co mi grozi za to. Dodam iz wczesniej nie bylam karana,i nie mialm nic z prawem.

  2. Witam. Mam duży problem… dostałem ukarany grzywną w wysokości 10 tyś i 6 miesięcy w zawieszeniu z braku pracy nie zapłaciłem tej kwoty i sąd chyba odwiesił mi karę w zawieszeniu dostałem nawet już list z dniem wstawienia się do aresztu. Pytanie brzmi czy teraz wpłacając tą zasądzoną mi grzywnę kara zostanie anulowana ??? proszę o jak najszybą porade w tej sprawię z góry dziekuję

  3. Witam. Przestawiałem Auto w parku pod wpływem alkoholu. Nie spowodowałem kolizji. Przyjąłem się do winy. 10 dni później siedziałem w moim aucie i czekałem na kierowcę . Silnik zimny kluczyki na tylnym siedzeniu a i tak wzięli mnie na dmuchane i zholowali auto. Następnego dnia odebrałem aut i płaciłem 1000 zł na poczet przyszłej kary . Co mi grozi?

  4. Dzień dobry zabrano mi prawo do jazdy stałem na parkingu i spozywalem alkohol zabrano mi kluczyki mam 31la prace i dziecko w drodze wiem. Że grozi mi pozbawienie wolności czego bardzo bym chciał Uniknąć poddalem się terapii detoksu bardzo proszę o pomoc z poważaniem. Kałuża Przemysław

  5. W dniu wczorajszym zostalem zatrzymany po wplywem ok. 1.5 promila. alkohol pozywalem dzie , a racczej noc przed zdarzeniem . myslalem ze jestam w stanie prowadzic. Policjant (tajniak ) wyrwal mnie z samochodu. byl bardzo agresywny .pozostawil bruzdy na moim przedramieniu. nigdy wczesniej nie bylem karany. wspolpracowalem z policja , bylem „delikatny”. Nie pracuje, konkubina rowniez. mamy 14-miesieczna corke, ktrora w trakcie zatrzymania byla w szpitalu. dlatego konkubina nie mogla prowadzic pojazdu. Zalezy mi na – „nie ponownym zdawaniu prawa-jazdy. Na policji odmowilem skladania zeznam. poprosilem rowniez o okazanie mi akt sprawy, ktrore to nie zostaly mi udostepnione. cala sytuacja wydzrzyla sie w okolicach Obornik Slaskich (dolnoslaskie). Prosze o rade ,i czy uda sie uniknac niezadawalajacej mnie kary. Z powazaniem Marcin.

  6. Mojemu mężowi zabrano prawo jazdy miał 0,13 po 15 min 0,10. Pracuje jako zawodowy kierowca on utrzymuje rodzinę ja nie mam prawa jazdy czy jest szansa na to że jak pójdzie w środę na komisariat oddadzą mu? Dodam jeszcze że zrobił prawo jazdy na C+E i jest właśnie w trakcie robienia kwalifikacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *