Jak powinno wyglądać prawidłowe badanie alkomatem?

Każdy kierowca, który znajdzie się w sytuacji zatrzymania przez Policję i konieczności poddania się w związku z tym badaniu alkomatem, powinien znać swoje prawa. Policjanci bowiem nie zawsze przestrzegają wszystkich reguł, związanych z używaniem takiego sprzętu, jak alkomat, przez co zdarza się, że urządzenie to pokazuje błędne wyniki.

Podstawa prawna

Prawidłowe, a zatem zgodne z przepisami prawa badanie alkomatem, powinno zostać przeprowadzone w oparciu o zasady uregulowane w kilku aktach prawnych oraz dokumentach: zarządzeniu Komendanta Głównego Policji nr 496 z 25 maja 2004 r. w sprawie badań na zawartość w organizmie alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu z uwzględnieniem późniejszych zmian, zasadami przeprowadzania pomiarów stężenia alkoholu oraz opiniowania w sprawach trzeźwości wydanymi przez Instytut Ekspertyz Sądowych w Krakowie, zatwierdzonymi 26 listopada 2004 r. przez Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii oraz instrukcją obsługi producenta alkomatu.

Jechałeś po alkoholu?
Zadzwoń do adwokata!

+ 48 501 288 110


Zadzwoń Dane kontaktowe

Nasza kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie oparte na tysiącach spraw, które były prowadzone przez naszych adwokatów.

Wymagany sprzęt

Policja może przeprowadzić badanie tylko przy użyciu ściśle określonego sprzętu – działającego na podstawie pomiaru spektrfotometrycznego w podczerwieni, działającego na zasadzie elektrodowego utleniania alkoholu, wyposażonego w detektor półprzewodnikowy.

Czas badania

Badania urządzeniami elektronicznymi nie należy przeprowadzać przed upływem 15 minut od chwili zakończenia spożywania alkoholu lub palenia tytoniu przez badanego. W praktyce wygląda to tak, że policjant, zatrzymując nas, najczęściej odczekuje te wymagane 15 minut, by mieć pewność, że ewentualna, wskazana zawartość alkoholu nie wynika chociażby z palenia tytoniu, które nie jest nielegalne. W międzyczasie funkcjonariusz sprawdzi nasze dokumenty i przygotuje sprzęt.

Obligatoryjny protokół

Policjant ma obowiązek sporządzenia protokołu badania w pięciu przypadkach: gdy kierujący pojazdem uczestniczył w wypadku drogowym, w którym jest zabity lub ranny; istnieje podejrzenie popełnienia przestępstwa przez badanego; uzyskany wynik wskazuje, że badana osoba znajduje się co najmniej w stanie po użyciu alkoholu, ale w danej sprawie będzie prowadzone dalsze postępowanie; żąda tego osoba badana, o czym należy ją pouczyć.
Zobacz również czy wyniki badania trzeźwości podręcznym alkomatem są wiarygodnym dowodem w sprawie karnej? Przeczytaj Więcej…

1 myśl na “Jak powinno wyglądać prawidłowe badanie alkomatem?

  1. czy ktos moze mi powiedziec co w przypadku jesli zostalem poddany badaniom 13 marca a na alkomacie wyswietlala sie data 19 luty? czy takie udzadzenie jest sprawne? i wiarygodne?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *