Prawo jazdy zabrane za alkohol – co dalej?

Twoje prawo jazdy zostało zabrane za alkohol i nie wiesz co dalej? Jazda pod wpływem alkoholu może zakończyć się nieprzyjemnymi konsekwencjami w postaci odebrania prawa jazdy. Czy istnieje możliwość odwołania się od wyroku? Czy istnieje szansa na odzyskanie prawa jazdy?

Jak odzyskać prawo jazdy po utracie za alkohol?

Każdemu z nas zdarza się popełniać błędy i robić rzeczy, których potem bardzo żałujemy. Z pewnością jedną z takich kwestii jest jazda po alkoholu. Tego typu zachowanie nie zasługuje na pochwałę, a wręcz osoba dopuszczająca się tego wykroczenia, powinna ponieść karę. Niewątpliwie jednak każdy zasługuje na drugą szansę i możliwość rehabilitacji. Co zatem należy zrobić, jeżeli spotka nas zatrzymanie prawa jazdy po alkoholu – konsekwencje wcale nie muszą być takie poważne. Warto znać swoje prawa aby wiedzieć jak odzyskać prawo jazdy po utracie za alkohol.

Zatrzymane prawo jazdy za alkohol – co dalej?

Zatrzymane prawo jazdy za alkohol nie musi wcale oznaczać „końca świata”. Przede wszystkim warto znać procedurę zatrzymania prawa jazdy w takim przypadku. Pamiętaj, że masz prawo do obrony, które można wykorzystać na różne sposoby. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest na przykład staranie się o warunkowe umorzenie postępowania. Jeżeli nie byliśmy wcześniej karani za przestępstwo umyślne, stężenie alkoholu we krwi nie było duże, a nasze właściwości i warunki osobiste, a także dotychczasowy tryb życia, pozwalają przypuszczać, iż pomimo umorzenia postępowania, będziemy przestrzegali porządku prawnego, to możemy uniknąć odpowiedzialności. Taki wniosek należy złożyć niezwłocznie. Równocześnie możemy się starać, by sąd nie orzekł zakazu prowadzenia pojazdów.

Drugą możliwością jest wniosek o dobrowolne poddanie się karze – jazda po alkoholu (w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego) może być zagrożona karą nawet do 2 lat pozbawienia wolności. Dobrowolne poddanie się karze pomoże nam uzyskać niższy wymiar kary. W ramach tej instytucji można się bowiem niejako „dogadać” z prokuratorem, a zatem mamy szansę na przykład na wyrok w zawieszeniu, nawet przy najpoważniejszej wersji przestępstwa.

Co również istotne w kontekście jazdy po alkoholu, postępowanie sądowe za jazdę pod wpływem alkoholu, niezależnie od formy przeprowadzenia, należy do krótkich i szybkich postępowań. Oznacza to tyle, że musimy być do niego dobrze przygotowani. Warto pozbierać argumenty o niskiej społecznej szkodliwości naszego czynu – na przykład droga była mało uczęszczana, nie zostaliśmy zatrzymani z powodu wypadku, ale z powodu rutynowej kontroli. Do tego nie zaszkodzi dołączyć pozytywną opinię na nasz temat z zakładu pracy czy uczelni.

Jak odzyskać prawo jazdy zabrane za alkohol?

Oczywiście może się zdarzyć, że mimo wszystko utracimy uprawnienie do prowadzenia pojazdów. Jak odzyskać prawo jazdy po utracie za alkohol? Należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Po pierwsze, możemy wystąpić do sądu o zgodę na prowadzenie auta po upływie połowy zasądzonej kary (jednak osoby z dożywotnim zakazem mogą wystąpić o taką zgodę po dziesięciu latach). Jak odzyskać prawo jazdy zabrane za alkohol? Trzeba również wiedzieć, że przed zwrotem prawa jazdy Starostwo wyśle nas na egzamin sprawdzający oraz zobowiąże do przedłożenia badania lekarskiego.

Zatrzymane prawo jazdy za alkohol nie jest najpoważniejszą konsekwencją, jaka może nas spotkać, ale z pewnością jedną z najbardziej uciążliwych. Pamiętajmy, że mamy szansę na wybronienie się od poniesienia odpowiedzialności karnej. Warto zatem znać swoje prawa i możliwe rozwiązania.

Zatrzymani po spożyciu alkoholu lub będący w stanie nietrzeźwości powinni niezwłocznie zasięgnąć opinii profesjonalnego adwokata.

Jechałeś po alkoholu?
Zadzwoń do adwokata!

+ 48 501 288 110


Zadzwoń Dane kontaktowe

Nasza kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie oparte na tysiącach spraw, które były prowadzone przez naszych adwokatów.

Dlaczego Adwokat jest koniecznością w sprawach za jazdę pod wypływem alkoholu

Odpowiedzią na to często zadawane pytanie jest szybki proces. Co to dla nas oznacza. Oznacza to, że w Polskim systemie prawnym jak wynika ze statystyk procedura z art. 178a jest potocznie zwana szybką procedurą. Oznacza to tyle co skazanie bez rozprawy lub w ramach w wniosku o skazanie. Zazwyczaj taki proces bez pomocy Adwokata za jazdę po alkoholu kończy się szybkim wyrokiem  a czas na odwołanie jest krótki w stosunku do  nakładu wiedzy jaki jest potrzebny sprawcy do samodzielnego przygotowania odwołania oraz wszelkiego rodzaju pism potrzebnych do skutecznej obrony.

Kolejną sprawą jest to, że nie każdy z nas posiada specjalistyczną wiedzę jak postępować w procesie karnym. Adwokat w sprawie zatrzymania prawa jazdy za alkohol jest osobą zazwyczaj posiadająca spore doświadczenie poparte prowadzeniem od a do z spraw za jazdę po alkoholu. Oczywiście każdy Adwokat swoje doświadczenie nabywa po ukończeniu 5 letnich studiów i aplikacji adwokackiej. Istotną kwestią jest to, że Adwokat zna Twoje prawa i obowiązki w stosunku do postępowania karnego.

Bibliografia:

Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny. (Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553)
Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (Dz.U. 1971 nr 12 poz. 114)
Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks postępowania karnego. (Dz.U. 1997 nr 89 poz. 55)
Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny wykonawczy (Dz.U. 1997 nr 90 poz. 557)

22 myśli na “Prawo jazdy zabrane za alkohol – co dalej?

 1. Witam.
  Mam pytanie. Straciłem prawo jazdy na 3 lata za jazdę po alkoholu a raczej na kacu bo stężenie spadało od 0,37 do 0,21 minęło już 13 miesięcy i karę grzywny z dodatkowymi opłatami mam uregulowane więc kiedy mogę ubiegać się o zwrot uprawnień lub umorzenie kary? Czy to jest realne że odzyskam prawo jazdy przed upływem całej kary? I jak mogę tego dokonać jakie dokumenty muszę złożyć i czym się kierować w postępowaniu.. proszę o jakąś radę lub odpowiedz..

 2. Witam,
  04.10.2017 syn przed wejściem na teren pracy został przez ochronę przebadany alkomatem ( jak zawsze – syn pracuje tam 2 lata i jest badany za każdym wejściem na teren pracy. Jest mechanikiem i tez serwisantem 24 H , musi być pod telefonem po pracy 7 dni pod rząd, dwa tygodnie w miesiącu, ma wyjazdy w teren o różnych porach) wykazało 0,14 w wydychanym powietrzu. Syn wieczorem spotkał się z przyjaciółmi i spożywał alkohol, nie miał w tym czasie serwisowania. Rano czuł się dobrze i przebadał się alkomatem domowym , który wykazał 00. Był przekonany, ze nie ma już alkoholu . Do pracy ok. 2 km w tym połowa to droga mało użytkowana. Ochrona wezwała policję tu pomiar wynosił 0,10 i 0,08. Przewieziono syna na komendę i zatrzymano prawo jazdy gdyż syn jak zawsze przyjechał do pracy samochodem, który był zaparkowany na parkingu przed pracą. Po niecałej godzinie syn wychodząc z komendy miał już 00. Następnego dnia syn składał na komendzie wyjaśnienia, j.w opisałam. Policjant w ramach „ prezentu „ zaproponował synowi 500 zł i 6 miesięcy zakaz prowadzenia pojazdu, choć wspominał o 24 miesiącach. Syn podpisał dobrowolne poddanie się karze.
  Do dziś ( 05.11.2017)nie przyszło postanowienie z sądu.
  W tej sytuacji syn nie może wykonywać swojej pracy, jest to jedyny jego dochód. Mieszka z babcia, której tez pomagał finansowo jak często woził do lekarza. Syn zasięgnął informacji u Radcy Prawnego i Adwokata, obaj proponowali tak to zostawić, bo może być kara większa.
  Chciała bym zapytać, czy syn postąpił dobrze? Kiedy przyjdzie postanowienie z sądu? Czy można jeszcze w tej sytuacji złagodzić skutki zatrzymania prawa jazdy?

 3. Dzień dobry mam problem zabrano mi Prawo jazdy na 3 lata po alkoholu i czy mogę starać się o odzyskanie prawo jazdy wcześniej

 4. Witam
  Ja dostałem 3 letni zakaz prowadzenia pojazdów,bez rozprawy sadowej,adwokata choćby z urzędu nawet nie mogłem wytłumaczyć się dlaczego wypiłem przykro mi że tak sąd postąpił nawet wyroku mi nie przysłał. choć mamy nie mam od ósmego roku życia to w rocznicę Jej śmierci trochę powspominać a zabrano mi prawko właśnie w dniu ów rocznicy PRZYKRE

 5. Zatrzymanie prawa jazdy -lipiec 2013 r za jazdę pod wpływem .
  Po wystąpieniu o samo ukaranie wyrokiem sądu zatrzymano prawo jazdy do jednego roku .
  Przy badaniach lekarskich i psychologicznych ujawniono przeciwwskazania i wydano nowe prawo jazdy na okres 60 miesięcy w 2014r tłumacząc przyczynami natury zdrowotnej . Zalecono leczenie do chwili ustania przyczyn choroby.
  Leczenie dało pozytywny wynik – zaświadczenie lekarza o braku przeciwwskazań . Pytanie brzmi . Czy mogę ubiegać się o zwrot zatrzymanego prawa jazdy ( bezterminowego) , gdy nowo wydane jest jeszcze ważne do 27.07.2019 r.

 6. Witam byłem posiadaczem prawa jazdy kat.B lecz zostało one mi zatrzymane za spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu na okres 12-mies po których mogłem je odzyskać. Po upływie tego okresu przystąpiłem do badań lekarskich w 2015 których nie przeszedłem pozytywnie,dokładnie nie wiem co było nie tak. Lekarz potraktował mnie jak zwykłe gówno za przeproszeniem 🙁 co powinienem teraz zrobić? Jest możliwość jeszcze odzyskania uprawnień? W jakiś sposób zrobienia na nowo?

 7. Witam,straciłem prawko ponad 2 lata temu,zostało mi ono zabrane na okres 2 lat,czas karencji minął pół roku temu.Oczywiście wcześniej byłem na pseudo badanich i wyszły negatywnie,coś tam z wątrobą niby,aaa pije od święta 🙂 wysłano mnie na kolejne badania,lecz się nie stawiłem ,ponieważ pracowałem za granicą i poprostu nie miałem jak,uprzedzałem ich że mnie nie będzie.Teraz pytanie najważniejsze ,aby odzyskać prawko co musze zrobić? czas karencji minął .Badania zaliczyć pozytywnie i zdać egzamin? czy cały kurs na prawo jazdy musze robić i dopiero egzamin co wiąże się z dodatkowymi kosztami.Pozdrawiam

 8. Witam zabrano mi prawo jazy na okres 5 lat w tym roku w grudniu kaczy mi sie kara ale nie bylem na badaniach lekarskich na poczatku wyroku Co mam robic

 9. Witam miałem zabrane prawo jazdy około 10 lat temu na okres 5 lat.
  Czy mogę je teraz odebrać po wprowadzeniu nowego prawa? W tamtych czasach trzeba było zdawać od nowa.

 10. zatrzymano mnie do kontroli w dniu 2016-15-10 podczas kontroli alkomatem stwierdzono 0.52 zatrzymano prawojazdy po zgloszeniu sie na komisariat polici poddalem sie dobrowolnie karze tj 3lata zatrzymane prawo jazdy, 5000 zl. grzywna 1500 zl. na cele dobroczynne i prace na rzecz miasta odbylem juz polowe kary i czy mam mozliwosc starania sie o odzyskanie prawa jazdy nadmieniam ze prowadze dzialalnosc gospodarcza i brak prawa jazdy zaczyna mnie zalamywac jakie musze postawic kroki bardzo prosze o odpowiedz

 11. Dzień dobry,
  Dzisiaj rano spiesząc się do pracy przekroczyłem dozwoloną prędkość o 34 km/h. Zostałem zatrzymany przez Policję i dodatkowo zbadany alkomatem. Dzień wcześniej znajomi wyciągnęli mnie na piwo w celu wspólnego oglądania meczu i w wydychanym powietrzu stwierdzono u mnie 0,31 mg/l, a podczas drugiego badania 0,30 mg/l. Zdarzyło mi się to po raz pierwszy w życiu, i nigdy za nic nie byłem karany. Egzamin na Prawo jazdy zdałem w 1988 roku i od tej pory korzystam z samochodu codziennie nie otrzymawszy żadnych punktów karnych.
  Jakie konsekwencje mojego czynu mi grożą?
  Zdaję sobie sprawę, że zostanę ukarany, ale co powinienem zrobić żeby dostać ją jak najniższą?
  Bardzo proszę o poradę.

 12. Skończyła mi się kara za jazdę pod wpływem .
  Teraz zrobiłem legalnie prawo jazdy we Francji. Czy mogę jeździć na nim po Polsce?

 13. Witam prosze o porade mialam rutynowa kontrol badanie na trzezwosc wykazalo 1 badanie 0,23 w wydychanym powietrzu a 2 badanie 0,20 zatrzymano mi prawo jazdy .Prawo jazdy mam dopiero 1,5roku .Dzien wczesniej wypilam 2 piwa,rano wzielam tabletki na watrobe i na kamienice nerkowa krople na watrobe czy to moglo miec wplyw na taki pomiar prosze o porade, z gory dziekuje

 14. Stracilem prawko 12 lat temu kiedy mial okolo0,5 promila, nie jezdzilem samochodem po tym incydencie. Chce zrobic teraz jeszcze raz prawo jazdy. Co musze zrobic?

 15. Odebrano mi prawojazy 1979 roku za alkochol bez wypadku. wyjechalem do Usa w roku 1980 Wracam do polski w tym roku mam prawojazdy z usa,jaka jest morzliwosc odebrania moich Polskich prawojazd

 16. Witam.6 sierpnia 2018 zabrano mi prawo jazdy za jazdę po alkoholu. Miałem 0,44mg w wydychanym powietrzu czyli 0,88 promila. Prowadziłem auto na „kacu”…Miałem przeszło 4 lata podobne zdarzenie ale wtedy zostałem wybroniony przez adwokata i sąd zasądził zakaz prowadzenia pojazdów na 6 miesięcy ponieważ popełniłem wykroczenie. Miałem 0,26 mg w wydychanym powietrzu. Było to pierwsze takie zdarzenie a teraz drugie. Z zawodu jestem mechanikiem i dorabiam na taksówce.
  Czy mam jakieś szanse na „łagodny wymiar kary”? Czy mam „wynająć” adwokata ? Zaznaczam że bardzo jest mi potrzebne prawo jazdy, chociażby do wykonywania zawodu taksówkarza….
  Pozdrawiam Krzysztof

 17. Straciłem prawo jazdy za alkohol zakaz mi się skaczyl czy mogę jeździć samochodem bo nic mi nie przyszło żebym mógł zdawać ponownie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *