Ograniczenie dozwolonej prędkości jazdy w nocy
Od początku czerwca 2021 r. nastąpiły ważne zmiany w dotychczasowych ograniczeniach prędkości. Dla kierowców przestanie być istotne rozróżnienie na dzień i noc, ponieważ z Kodeksu Drogowego zniknie przepis uzależniający dozwoloną prędkość na terenie zabudowy od pory dnia.
50 km/h przez całą dobę w trosce o bezpieczeństwo
Wraz z chwilą wejścia przepisu, limit prędkości stał się jednakowy przez całą dobę i wynosi 50 km/h. Powodem zmian była troska o wszystkich uczestników ruchu drogowego, dzięki skróconej drodze hamowania. Piesi i rowerzyści często zapominają o odblaskach, ubrani są w ciemne ubrania, co utrudnia kierowcom dostrzeżenie ich odpowiednio wcześnie. Po zmroku, kiedy widoczność jest ograniczona, kierowcy muszą zachować szczególną ostrożność. Ówczesne zmiany nie wprowadziły jednak postulowanego przez niektóre środowiska bezwzględnego pierwszeństwa pieszych na przejściach.
Znaki drogowe – likwidacja
Obniżenie prędkości do 50 km/h w nocy to zmiana, która przyniosła za sobą również zmiany na drogach – przede wszystkim pod względem infrastruktury drogowej. Wprowadzenie tej zmiany w Kodeksie Drogowym było równoznaczne z likwidacją tysięcy znaków drogowych, tzw. “pięćdziesiątek”. Obecnie, znak ograniczający prędkość do 50 km/h ma jedynie sygnalizować zniesienie podwyższonego nocą limitu prędkości. Od czerwca 2021 roku “pięćdziesiątki” w terenie zabudowanym nie są już potrzebne, stąd pomysł likwidacji.
Poprzez ograniczenie prędkości łatwiej stracić prawo jazdy
Ujednolicenie ograniczenia prędkości niezależnie od pory dnia lub nocy dotyczy zaledwie 10 km/h. Jest to jednak istotna różnica, której zignorowanie może wiązać się z nieprzyjemnymi dla kierowców konsekwencjami. Po pierwsze, należy mieć świadomość, że przekroczenie prędkości po 1 czerwca 2021 r. to wyższe mandaty. Przykładowo, nocna jazda z prędkością 80 km/h będzie przekroczeniem limitu aż o 30 km/h, a nie jak niegdyś zaledwie 20 km/h. Warto mieć także świadomość, że osiągnięcie “setki” na liczniku nocą, wiąże się teraz z zabraniem prawa jazdy na 3 miesiące, gdzie przed wprowadzeniem nowych przepisów kierowcy z tą samą osiągniętą prędkością liczyli się z zapłatą mandatu w wysokości 500 złotych.
[gch_baner_contakt]
Warning: Undefined variable $aria_req in /home/adwokat24/domains/adwokat24h.pl/public_html/wp-content/themes/adwokat24h/comments.php on line 106