Jazda samochodem bez prawa jazdy? Wkrótce ważna zmiana dla kierowców

0
(0)

Już niebawem, a konkretniej od 5 grudnia w życie wchodzi kolejna ważna zmiana dla kierowców. Ostatnimi czasy było ich kilka i zazwyczaj wprowadzały one niepotrzebne zamieszanie. Tym razem jest jednak inaczej, bo rządzący postanowili pójść kierowcom na rękę. Od 5 grudnia 2020 roku nie będzie obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy w trakcie jazdy samochodem.

Zmiany w przepisach dla kierowców

Warto zauważyć, że nie jest to pierwsza zmiana, która została wprowadzona w ostatnim czasie. Można śmiało powiedzieć, że 2020 rok obfitował w różnorakie nowelizacje przepisów. Nie tak dawno musieliśmy się nauczyć nowych przepisów ruchu drogowego dotyczących jazdy na suwak i tworzenia korytarza życia. W połowie roku zdecydowano się na kolejne modyfikacje, między innymi zniesiono podwyższenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym w porze nocnej. Dużo kontrowersji wprowadziła również zmiana w zatrzymywaniu prawa jazdy. Jak dobrze wiemy, od niedawna za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o ponad 50km/h (nawet poza obszarem zabudowanym) prawo jazdy jest nam odbierane. W celu poprawienia bezpieczeństwa na polskich drogach Rada Ministrów we wtorek, 24 listopada przyjęła projekt ustawy, który daje pieszym pierwszeństwo przy wchodzeniu na jezdnie. Ważny jest również fakt, że na pasach będzie obowiązywał zakaz używania telefonu. W obliczu tych ogromnych zmian w przepisach wiele osób mogło zapomnieć o równie ważnym ułatwieniu dla kierowców. Z pewnością wiele osób ucieszy się, że nie musi wszędzie zabierać ze sobą prawa jazdy. Ale jak to będzie wyglądać w praktyce?

Od 5 grudnia bez prawa jazdy

Polska podobnie jak inne kraje europejskie idzie z duchem czasu. Od 1 października 2018 roku nie musimy zabierać ze sobą dokumentów takich jak dowód rejestracyjny i polisa OC. Po dwóch latach do tego grona dołącza również prawo jazdy. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z 14 sierpnia 2020 r. dotyczącą zmiany ustawy Prawa o ruchu drogowym. Tym samym, od 5 grudnia br. nie musimy wozić ze sobą dokumentu potwierdzającego nasze uprawnienia do kierowania pojazdem. Dane wszystkich kierowców bowiem będą znajdowały się w systemie Centralnej Ewidencji Pojazdów. Co więc powinniśmy mieć przy sobie w razie kontroli? Zamiast blankietu prawa jazdy możemy okazać dowód osobisty lub specjalnie stworzoną aplikację mobilną mObywatel. Funkcjonariusze Policji zachęcają do używania aplikacji, ponieważ jest ona wirtualną alternatywą dla fizycznego dokumentu. mPrawo Jazdy daje nam również dodatkowe możliwości. Przykładowo możemy sprawdzić ilość posiadanych przez nas punktów karnych.

Aplikacja mObywatel a kontrola drogowa

Jak czytamy w komunikacie wydanym przez Polską Policję od 5 grudnia wchodzą w życie przepisy, które znoszą obowiązek posiadania przy sobie prawa jazdy. Co jednak w przypadku zatrzymania? Organ kontroli ruchu drogowego sprawdzi nasze dane bezpośrednio w centralnej ewidencji kierowców. Warto dodać, że funkcjonariusze korzystają z tego już od ponad dwóch lat. System CEPiK sprawdza ważność dowodu rejestracyjnego i polisy OC. Dane na temat tych dwóch dokumentów również znajdują się w aplikacji jako mPojazd. Jest to duże ułatwienie dla kierujących, gdyż w łatwy i szybki sposób mogą oni odnaleźć nazwę ubezpieczenia, serie, numer polisy, a także jej wariant. Co ciekawe aplikacja przypomina użytkownikowi o terminie przeglądu technicznego pojazdu i wygaśnięciu OC. Na równo 30 dni przed końcem ważności na ekranie naszego telefonu pojawia się stosowny komunikat, dzięki czemu z całą pewnością nie zapomnimy o tych ważnych datach. 5 grudnia, kiedy do mObywatel dołączy również wirtualne prawo jazdy jej posiadanie znacząco ułatwi życie. Pamiętajmy, że jest to bezpieczna i w całości bezpłatna rządowa aplikacja. Można ją pobrać na telefon z Google Play lub  AppStore w zależności od systemu operacyjnego. 

Jechałeś po alkoholu?
Zadzwoń do adwokata!

+ 48 501 288 110


Zadzwoń Dane kontaktowe

Brak posiadania prawa jazdy a ewentualne przeszkody

Do tej pory w Polsce obowiązywał mandat w wysokości 50 zł za brak posiadania fizycznego prawa jazdy. Nowelizacja ustawy oznacza więc dla zapominalskich kierowców oszczędność. Jest to również spora wygoda, ponieważ gdy goni nas czas nie będziemy musieli szukać dokumentu po całym domu. Wystarczy nam posiadanie rządowej aplikacji mobilnej.

Mimo tych udogodnień warto pamiętać, aby w miarę możliwości zabierać ze sobą fizyczne prawo jazdy albo aplikację mObywatel, z aktywnym mPrawo Jazdy. W jakich sytuacjach może nam się to przydać? Między innymi w przypadku nieszczęśliwych zdarzeń drogowych, gdy będą nam potrzebne dane sprawcy i poszkodowanego. W takiej sytuacji idealnie sprawdzi są mPojazd, w którym możemy szybko sprawdzić wszystkie niezbędne informacje na temat naszego samochodu i ubezpieczenia. 

W skrócie rzecz ujmując, możemy być zadowoleni z nowego rządowego projektu. Możliwość zostawienia prawa jazdy w domu z pewnością ułatwi życie kierowcom. Aplikacja mObywatel to również ciekawy i dość innowacyjny pomysł. Z pewnością jest to rozwiązanie godne zainteresowania. Pamiętajmy jednak, że na samym początku działania rządowe bazy danych mogą nie działać w pełni prawidłowo. Dopiero po kilku tygodniach możemy spodziewać się pełnej funkcjonalności i braku ewentualnych błędów.

Zajrzyj tutaj i przeczytaj na temat wymiany dokumentów.





     

    How useful was this post?

    Click on a star to rate it!

    Average rating 0 / 5. Vote count: 0

    No votes so far! Be the first to rate this post.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *