Kiedy policjant może zatrzymać prawo jazdy?

Za co policja może zatrzymać prawo jazdy?

Zatrzymanie prawa jazdy przez policję może nastąpić w kilku przypadkach. Ważne, że nie tylko policja jest organem uprawnionym do zatrzymywania prawa jazdy. Może to także nastąpić w postępowaniu administracyjnym decyzją starosty, jak i po postępowaniu sądowym. W tym wpisie omówię, w jakich przypadkach policjant może odebrać prawo jazdy.

Policja ma prawo zatrzymać prawo jazdy za przekroczenie prędkości, ale tylko w określonych przypadkach. Przekroczenie prędkości o 50 km/h (i ponad to) na obszarze zabudowanym skutkuje odebraniem prawa jazdy przez policję. W przypadku tzw. młodych kierowców prędkość, od której policja jest uprawniona do odebrania dokumentu to 30 km/h. W takich sytuacjach policja zabierając prawo jazdy wydaje pokwitowanie a kierujący ma prawo do kierowania pojazdem przez 24 godziny. Co się dzieje z dokumentem odebranym przez policję? Trafia on do starosty, który wydaje decyzję o przedłużeniu okresu zatrzymania prawa jazdy. Natomiast dalsze losy odebranego dokumentu będą omówione w innym wpisie.

Jeżeli podczas kontroli drogowej okaże się, że kierujący prowadził pojazd pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka, policjant ma prawa zatrzymać prawo jazdy. O dalszych konsekwencjach zdecyduje sąd. Konsekwencje będą uzależnione od ilości alkoholu w wydychanym powietrzu oraz o wynikającej z tego definicji czynu (wykroczenie lub przestępstwo). Zastosowanie będzie miał wtedy Kodeks wykroczeń lub Kodeks karny. Sąd może orzec karę, środek karny, w tym postanowienie o zakazie prowadzenia pojazdów.

Jechałeś po alkoholu?
Zadzwoń do adwokata!

+ 48 501 288 110


Zadzwoń Dane kontaktowe

Czy za punkty zabierają prawo jazdy?

Kolejnym przypadkiem jest przekroczenie liczby punktów karnych. Policja po ustaleniu, że kierowca przekroczył liczbę 24 punktów (a w przypadku młodych kierowców 20 punktów) zatrzyma prawo jazdy kierującemu. Działa już Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców, czyli baza danych zawierająca informacje m.in. o kierowcach, wobec, których sąd zastosował już wcześniej zakaz prowadzenia pojazdów. Ponadto, jeśli prawo jazdy jest zniszczone, nieczytelne, lub straciło swoją ważność, to policja także może zatrzymać ten dokument.

1 myśl na “Kiedy policjant może zatrzymać prawo jazdy?

  1. Witam, nie miałem prawa jazdy przy sobie, a przekroczyłem prędkość o 50 km w ternie zabudowanym. Policjant wymusił na mnie dostarczenie dokumentu prawa jazdy przez osoby trzecie, czekał 40 min i dokument zabrał. Uważał, że naruszył swoje kompetencje.
    Co mogę zrobić jestem zawodowym kierowcą

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *