Zabrane prawo jazdy za alkohol po raz drugi
Niestety resocjalizacyjna moc orzeczonych kar i środków karnych praktycznie nie istnieje i sprawcy przestępstw i wykroczeń popełniają czyny zabronione po raz kolejny. Jakie są tego konsekwencje? Jak to wygląda w odniesieniu do prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu? Co się dzieje w sytuacji zabrania prawa jazdy po raz drugi?
Jazda pod wpływem alkoholu recydywa w Kodeksie karnym i Kodeksie wykroczeń
Zjawisko, w którym sprawca czynu popełnia po raz drugi to samo wykroczenie lub to samo przestępstwo nazywamy recydywą. Zgodnie z art. 64 § 1 Kodeksu karnego – jeżeli sprawca skazany za przestępstwo umyślne na karę pozbawienia wolności popełnia w ciągu 5 lat po odbyciu co najmniej 6 miesięcy kary umyślne przestępstwo podobne do przestępstwa, za które był już skazany, sąd może wymierzyć karę przewidzianą za przypisane sprawcy przestępstwo w wysokości do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę.” Z kolei w oparciu o art. 38 Kodeksu wykroczeń – ukaranemu co najmniej dwukrotnie za podobne wykroczenia umyślne, który w ciągu dwóch lat od ostatniego ukarania popełnia ponownie podobne wykroczenie umyślne, można wymierzyć karę aresztu, choćby było zagrożone karą łagodniejszą.” Co do zasady zatem, ponowne popełnienie przestępstwa lub wykroczenia, może wiązać się z orzeczeniem surowszej kary przy drugim czynie.
Zatrzymani po spożyciu alkoholu lub będący w stanie nietrzeźwości powinni niezwłocznie zasięgnąć opinii profesjonalnego adwokata.
[gch_baner_contakt]
Nasza kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie oparte na tysiącach spraw, które były prowadzone przez naszych adwokatów.
Jazda po alkoholu po raz drugi Zatarcie skazania
Jeżeli popełniamy dane przestępstwo lub wykroczenie po raz drugi musimy się liczyć z możliwością orzeczenia bardzo surowej kary. Nie nastąpi to tylko w kontekście, gdy skazanie uległo zatarciu, czyli minęło tyle czasu, że wyrok uważa się formalnie za niebyły. Popełnienie przestępstwa takiego jak jazda pod wpływem alkoholu po raz drugi przez organy ścigania oraz sąd będzie rozpatrywane tak, jakbyśmy nigdy wcześniej nie odpowiadali karnie.
Ponowne zabranie prawa jazdy
W kontekście zabrania prawa jazdy, należy natomiast wskazać, że przestępstwo lub wykroczenie popełnione po raz drugi może być argumentem dla sądu, aby orzec jak najwyższą, możliwą karę, o ile zostało popełnione w warunkach recydywy. Jeżeli natomiast środek karny był zawieszony, czyli na przykład orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na rok, w zawieszeniu na dwa lata, to w sytuacji, gdy kierowca znów popełnia przestępstwo lub wykroczenie (lub zachowuje się w inny sposób, ale niewątpliwie nagannie, sprzecznie z obowiązującym porządkiem prawnym), kara może zostać odwieszona. Lepiej zatem, w warunkach zawieszenia kary, zachować większą niż zazwyczaj ostrożność, ponieważ ten sam czyn może skończyć się dużo poważniejszymi niż uprzednio konsekwencjami.
Warning: Undefined variable $aria_req in /home/adwokat24/domains/adwokat24h.pl/public_html/wp-content/themes/adwokat24h/comments.php on line 106