fbpx

Czy badania trzeźwości podręcznym alkomatem są wiarygodne?

adwokat Jazda pod wpływem alkoholu
0
Czy wyniki badania trzeźwości podręcznym alkomatem są wiarygodnym dowodem w sprawie karnej?
0
(0)

Badania trzeźwości powinny być przeprowadzane przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Tę kwestię reguluje zarządzenie nr 496 Komendanta Głównego Policji z 25 maja 2004 r. Dopuszczalne jest użycie urządzeń: działających na podstawie pomiaru spektrofotometrycznego w podczerwieni, działających na zasadzie elektrodowego utleniania alkoholu albo też wyposażonych w detektor półprzewodnikowy. Najczęściej do kontroli stosuje się ten drugi, czyli tak zwany podręczny alkomat. Prawdą jest, że narządzie to nie daje rzetelnych wyników i wielokrotnie popełnia błędy.

Główne zarzuty

Alkomatom podręcznym przede wszystkim zarzuca się to, że nie odróżniają one alkoholu znajdującego się we krwi od alkoholu resztkowego, czyli alkoholu znajdującego się w jamie ustnej. Obecność tego drugiego może być spowodowana chociażby zjedzeniem cukierka z alkoholem albo użyciem płynu do płukania ust. Alkomat podręczny może zatem wykazać pozytywny wynik, mimo że nie spożywaliśmy wcześniej alkoholu. Dodatkowo ten typ urządzenia jest wrażliwy na warunki atmosferyczne. Jego działanie może zostać zakłócone z powodu zbyt wysokiej lub zbyt niskiej temperatury, dużej wilgotności powietrza, a nawet w związku z obecnością jakichś związków chemicznych w powietrzu.

Chcesz wiedzieć, czy możesz odmówić badania alkomatem? Kliknij tutaj.

Jak przeprowadzić badanie podręcznym alkomatem

Żeby mieć większą pewność, co do rzetelności przeprowadzonego badania, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów procedury oraz zdawać sobie sprawę w jakich momentach alkomat podręczny może wykazywać nieprawdziwy wynik. W kontekście obowiązującej procedury należy wskazać, że w momencie dokonania pierwszego badania alkomatem i uzyskania pozytywnego wyniku, należy wykonać drugi pomiar w odstępie 15 minut. Dzięki temu uda się prawdopodobnie wykluczyć wykazanie alkoholu resztkowego w jamie ustnej. W razie niejasności, po upływie kolejnych 15 minut należy wykonać trzeci pomiar.

Wiedząc o niedoskonałościach podręcznych alkomatów, jeżeli przy jego użyciu, okaże się, że w naszym organizmie znajduje się alkohol, warto walczyć o przeprowadzenie dokładniejszego badania, poprzez pobranie krwi w szpitalu.
Dowiedz się jak powinno wyglądać prawidłowe badanie alkomatem? Kliknij I Przeczytaj Więcej….

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.



Warning: Undefined variable $aria_req in /home/adwokat24/domains/adwokat24h.pl/public_html/wp-content/themes/adwokat24h/comments.php on line 106

Komentarze staną się widoczne po zatwierdzeniu przez admina

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *