fbpx

Nietrzeźwy pasażer na motocyklu/skuterze 

adwokat Jazda pod wpływem alkoholu
0
nietrzezwy-pasazer-na-motocyklu-skuterze
0
(0)

Kierowca, który pił alkohol może wrócić do domu w bezpieczny i legalny sposób, np. zamawiając taksówkę lub przesiadając się w aucie na siedzenie pasażera i jako pasażer może być odwieziony do domu przez trzeźwego kierowcę. Czy w podobny sposób może zrobić kierowca skutera lub motocyklu?

Czy pasażer na motocyklu skutery może być pijany

Czy wiecie o tym, że nie można przewozić jednośladem pasażera znajdującego się pod wpływem alkoholu? Takie właśnie ograniczenia znajdziemy w ustawie Prawo o ruchu drogowym (Art. 45.2. Kierującemu pojazdem zabrania się: (…) przewożenia osoby, o której mowa w ust. 1 pkt 1, (pod wpływem alkoholu) na rowerze lub motorowerze albo motocyklu, chyba że jest przewożona w bocznym wózku).

Nietrzeźwy pasażer w aucie w niewielkim stopniu jest w stanie wpłynąć negatywnie na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego, natomiast nietrzeźwy pasażer na motocyklu lub skuterze byłby już poważnym zagrożeniem na drodze. Z zapisów ustawy wynika, że nietrzeźwego pasażera można przewozić wyłącznie w wózku bocznym, takie jednoślady to jednak rzadkość na polskich drogach, częściej można je zobaczyć na zlotach zabytkowych pojazdów.

[gch_baner_contakt]

Konsekwencje jazdy z pijanym pasażerem

Jazda motorem z pijanym pasażerem to czyn ekstremalnie ryzykowny, nawet najmniejsza dawka alkoholu opóźnia reakcję, pogarsza precyzję ruchów. W polskim systemie prawnym opisany czyn to wykroczenie, nie przestępstwo. W taryfikatorze mandatów figuruje zapis:
Przewożenie osoby w stanie nietrzeźwości, stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu na rowerze lub motorowerze albo motocyklu poza bocznym wózkiem: 150 zł.
Oczywiście mandatem ukarany jest kierowca. Nieistotne jest też czy pasażer był nietrzeźwy czy w stanie po użyciu alkoholu (różnice wyjaśnione są w kilku wcześniejszych wpisach.). Taryfikator za ten czyn nie przewiduje jednak punktów karnych. Tak jak w przypadku każdego innego mandatu nałożonego podczas kontroli drogowej, kierowca, jeśli nie zgadza się z decyzją, uważa, że policja ukarała go niesłusznie lub przez pomyłkę, ma prawo nie przyjąć go. W takim przypadku decyzję podejmie sąd podczas postępowania sądowego.

Przeczytaj więcej o jeździe skuterem na podwójnym gazie.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.



Warning: Undefined variable $aria_req in /home/adwokat24/domains/adwokat24h.pl/public_html/wp-content/themes/adwokat24h/comments.php on line 106

Komentarze staną się widoczne po zatwierdzeniu przez admina

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *