Alkohol na motorówce, skuterze wodnym czy żaglówce. Konsekwencje pływania po alkoholu.
Dla wielu osób sezon letni kojarzy się ze spędzaniem czasu nad jeziorem, w towarzystwie dobrego alkoholu i innych atrakcji. Powinniśmy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że korzystanie z takich sprzętów wodnych jak: motorówka, skuter wodny oraz żaglówka, będąc pod wpływem alkoholu grozi surowymi sankcjami. Jakie są konsekwencje spożywanie alkoholu na wodzie?
Prowadzenie w stanie nietrzeźwości na obszarach wodnych
Zgodnie z art. 35 ustawy z 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych (Dz. U. z 2016 r. poz. 656, z późn. zm.): “kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi w ruchu wodnym statek lub inny obiekt pływający, niebędący pojazdem mechanicznym, podlega karze grzywny.” Postępowanie w takiej sprawie prowadzi się w oparciu o przepisy ustawy z 24 sierpnia 2001 r. – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (Dz. U. z 2018 r. poz. 475, z późn. zm.). Co więcej, w kontekście pojazdów z napędem silnikowym, należy pamiętać, że pływanie “na podwójnym gazie” może również skończyć się odebraniem prawa jazdy oraz odholowaniem sprzętu.
Stan po spożyciu alkoholu
Gwoli przypomnienia, o stanie po użyciu alkoholu mówimy wtedy, gdy alkomat wykaże od 0,10 do 0,25 mg w jednym dm³ wydychanego powietrza lub stężenie alkoholu we krwi wyniesie od 0,2 do 0,5 promila. Formalnie zatem nawet jedno piwo może spowodować, że zostanie nam wymierzona grzywna.
Czy rzeczywiście są kary za spożywanie alkoholu na wodzie?
Na pocieszenie dla fanów wodnego szaleństwa należy jednak dodać, że chociaż na dużych akwenach spotyka się coraz częstsze kontrole, to rzadko w ramach tego dochodzi do badania trzeźwości. Jeżeli nietrzeźwość kierującego pojazdem wodnym nie jest zauważalna, z pewnością nie spotka go konieczność poddania się badaniu alkomatem.
Można wypić czy nie?
Teoretycznie zatem, jeżeli nie stworzymy żadnego zagrożenia i nasze zachowanie nie będzie wskazywało na spożycie alkoholu, jest mało prawdopodobne, aby spotkała nas kontrola trzeźwości nad jeziorem. Niewątpliwie jednak takie przepisy funkcjonują w polskim systemie prawnym i należy ich przestrzegać.
Przeczytaj jeszcze więcej o kierowaniu pojazdami pod wpływem alkoholu.
Warning: Undefined variable $aria_req in /home/adwokat24/domains/adwokat24h.pl/public_html/wp-content/themes/adwokat24h/comments.php on line 106