Wsiadanie za kółko po nawet najmniejszej ilości alkoholu jest niebezpieczne, a pijani kierowcy ciągle są plagą na polskich drogach. Jazda po alkoholu w polskim prawie jest opisana zarówno w Kodeksie wykroczeń jak i Kodeksie karnym, ponieważ dany czyn może być przestępstwem lub wykroczeniem. Decyduje o tym ilość spożytego alkoholu, a konkretnie jego ilość w wydychanym powietrzu lub stężenie alkoholu w krwi. Są to stosowane metody pomiaru alkoholu. I właśnie dla odpowiedzi na te pytanie: „przestępstwo czy wykroczenie”? kluczowy jest wynik badania.
Jazda po alkoholu- wykroczenie, a przestępstwo
Wykroczenie jest wtedy, kiedy ilość alkoholu w wydychanym powietrzu wynosi 0,1 do 0,25 mg/l (lub od 0,2 do 0,5 promila we krwi). W ustawie jest to stan po użyciu alkoholu.
Jeśli poziom alkoholu w wydychanym powietrzu wynosi od 0,25 mg/l (lub od 0,5 promila we krwi) jest to stan nietrzeźwości, czyli przestępstwo.
Dlaczego jest to ważne?
Pomimo tego, że w życiu codziennym słowa: przestępstwo i wykroczenie są często stosowane zamiennie to jednak konieczne jest rozróżnianie tych dwóch terminów dla określenia powagi przewinienia, jego szkodliwości społecznej. Przede wszystkim sankcje opisane w prawie są zależne od klasyfikacji czynu. Jeśli jazda na podwójnym gazie jest przestępstwem to wobec sprawcy będzie stosowany inny katalog kar i środków karnych. W przypadku przestępstwa będą to kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2, zakaz prowadzenia pojazdów, wpłata na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym. Jeśli w wyniku przestępstwa jazdy po alkoholu ktoś odniósł uszczerbek na zdrowiu lub poniósł śmierć to Sąd może zastosować nadzwyczajne zaostrzenie kary.
Jeśli popełnione zostanie wykroczenie to stosowanym środkiem karnym będzie grzywna i zakaz prowadzenia pojazdów. Przypominam, że jeśli zakaz prowadzenia pojazdów trwa dłużej niż 12 miesięcy konieczne jest ponowne zdanie egzaminu na prawo jazdy. Katalog wykroczeń opisany jest w Kodeksie wykroczeń, znajduje się tam też sama definicja wykroczenia.
[gch_baner_contakt]
Ponadto, w przypadku popełnienia przestępstwa i skazania prawomocnym wyrokiem sądu, czyn ten będzie figurował w Krajowym Rejestrze Karnym, a sprawca będzie osobą karaną. Natomiast wykroczenie we wspomnianym rejestrze nie znajdzie się, jeśli orzeczona będzie wyłącznie kara grzywny, nagany lub ograniczenia wolności.