Co zrobić po złapaniu, jakie są opcje?
Zobacz Więcej
Jazda po alkoholu
Zobacz Więcej
Posiadanie narkotyków
Zobacz Więcej
Adres kancelarii:
Warszawa ul. Wronia 45/175
ZOBACZ JAK DOJECHAĆ
SZYBKA POMOC

Jazda po alkoholu

Jesteś Tutaj:

Pomoc prawna w sprawach jazdy pod wpływem alkoholu

Konsekwencje prawne jazdy pod wpływem alkoholu w 2025 roku

W polskim prawie prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu może być zakwalifikowane jako wykroczenie lub przestępstwo, w zależności od stężenia alkoholu w organizmie kierowcy. Jedną z poważnych konsekwencji jazdy „na podwójnym gazie” jest możliwość odebrania prawa jazdy. Czy istnieją szanse na uniknięcie tej konsekwencji prawnej? Czy można warunkowo umorzyć postępowanie karne? Jak można odzyskać prawo jazdy? Czy ponowny egzamin na prawo jazdy po alkoholu jest konieczny? Oto kilka informacji na ten temat.

Jazda pod wpływem alkoholu – konsekwencje prawne w 2025 roku

Konsekwencje dla kierowcy zatrzymanego za jazdę pod wpływem alkoholu zależą od tego, czy prowadził pojazd w stanie nietrzeźwości, czy po użyciu alkoholu. Stan nietrzeźwości definiuje przepis art. 115 § 16 Kodeksu karnego, a stan po użyciu alkoholu określa art. 46 ust. 2 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi dla kierowców wynosi do 0,2 promila. Przekroczenie tej granicy prowadzi do poważnych konsekwencji, takich jak utrata prawa jazdy, grzywna, a nawet kara pozbawienia wolności.

Jeżeli zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila, kierowca popełnia wykroczenie, które może skutkować karą aresztu lub grzywny oraz zakazem prowadzenia pojazdów. W przypadku stężenia powyżej 0,5 promila, kierowca może zostać ukarany za przestępstwo prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości, co wiąże się z poważniejszymi konsekwencjami, w tym długoterminowym zakazem prowadzenia pojazdów oraz wysokimi karami finansowymi.

Kiedy trzeba zdawać ponownie egzamin na prawo jazdy?

To, czy konieczne będzie zdawanie ponownego egzaminu na prawo jazdy, zależy od długości orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów. Jeśli zakaz trwa dłużej niż rok, po jego zakończeniu kierowca musi zdać państwowy egzamin na prawo jazdy. Nie jest jednak wymagane ponowne zaliczenie kursu.

W polskim prawie sąd jest zobowiązany do orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów w przypadku jazdy pod wpływem alkoholu. Możliwe jest jednak ubieganie się o warunkowe umorzenie postępowania, które pozwala na zakończenie sprawy bez skazania, pod pewnymi warunkami. Warto skonsultować się z profesjonalnym prawnikiem, aby dowiedzieć się więcej o możliwościach obrony.

Jak szybciej odzyskać odebrane prawo jazdy?

Polskie prawo umożliwia wcześniejsze odzyskanie uprawnień do prowadzenia pojazdów, jeśli kierowca zainstaluje w swoim samochodzie autoblokadę alkoholową. Możliwość ubiegania się o prowadzenie pojazdu z autoblokadą pojawia się po upływie połowy czasu zakazu prowadzenia pojazdów.

Skontaktuj się z naszą kancelarią adwokacką, aby uzyskać fachową pomoc prawną w sprawach dotyczących jazdy pod wpływem alkoholu oraz prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości. Jesteśmy tu, aby Ci pomóc!