Coraz popularniejsze na naszych drogach są skutery. Niektóre skutery o małej pojemności silnika w dowodzie rejestracyjnym posiadają wpis „motorower”, jednak w świetle prawa są to nadal skutery, czyli pojazdy mechaniczne, w przeciwieństwie do niektórych motorowerów (motorowery o pojemności silnika powyżej 500 cm 3 są uznawane za pojazdy mechaniczne, więc te poniżej tej pojemności już nie). Precyzyjne określenie kategorii pojazdu jest istotne przy wyjaśnieniu zagadnienia jazdy po alkoholu skuterem. Skoro już wiesz, że skutery niezależnie od pojemności są mechaniczne, a motorowery mogą być tzw. pojazdami innymi, to wyjaśnię teraz, co oznacza „jazda” i „prowadzenie”. W przypadku jednośladów możliwe jest przecież wprawienie ich w ruch, bez użycia silnika, a więc siłą mięśni osoby idącej i pchającej, ( „prowadzącej”) pojazd. Jest to sytuacja skomplikowana, jeśli chodzi o klasyfikację czynu i uznanie, że czy ma on znamiona przestępstwa. W tym wpisie zajmę się jednak klasycznym rozumieniem prowadzenia skutera po alkoholu.
We wcześniejszych wpisach wyjaśniałem, że jazda po alkoholu w zależności od poziomu alkoholu we krwi lub w wydychanym powietrzu może być wykroczeniem lub przestępstwem. Obowiązujące „widełki” to:
-poziom alkoholu w wydychanym powietrzu wynosi od 0,1 do 0,25 mg/l (lub od 0,2 do 0,05 promila we krwi) jest to stan po użyciu alkoholu, czyli wykroczenie. Wymiar kary za ten czyn zapisany jest w Kodeksie wykroczeń, jest to kara aresztu lub grzywny (Art., 87. § 1. Kodeksu wykroczeń).
-poziom alkoholu w wydychanym powietrzu wynosi od 0,25 mg/l (lub od 0,05 promila we krwi) jest to stan nietrzeźwości, czyli przestępstwo. Przewidziane kary to: grzywna, ograniczenie wolności, pozbawienie wolności (Art. 178a. § 1. Kodeksu karnego).
Poza opisanymi karami w polskim systemie prawnym funkcjonują też środki karne, w tym przypadku zakaz prowadzenia pojazdów. Środki karne mogą być orzekane obok kary głównej, spełniają funkcję zarówno prewencyjną, ochronną jak i wychowawczą.
Za wykroczenie jazdy po alkoholu skuterem Sąd obligatoryjnie stosuje środek karny, czyli zakaz prowadzenia pojazdów, jednak w niektórych przypadkach możliwe jest odstąpienie od wymierzenia środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów (art. 39 § 1 Kodeks wykroczeń).
Także za przestępstwo prowadzenia pojazdów po alkoholu stosowany jest zakaz prowadzenia pojazdów: od 3 do 15 lat lub dożywotnio (art. 178a § 4 Kodeksu karnego). Ale w tym przypadku Sąd może też odstąpić od wymierzenia tego środka karnego, lub orzec go w niższym wymiarze, czyli do 2 lat.
Podsumowując: skutery należą do pojazdów mechanicznych, więc konsekwencje prawne jazdy po alkoholu skuterem są takie same jak w przypadku innych pojazdów mechanicznych, np. samochodów. Wsiadając na skuter po alkoholu należy mieć świadomość konsekwencji karnej lub wykroczeniowej tego czynu. Każda ilość alkoholu spowalnia reakcje kierowcy, jadąc skuterem pod wpływem narażamy siebie i innych na niebezpieczeństwo.
Przeczytaj jeszcze więcej o kierowaniu pojazdami pod wpływem alkoholu.