Quady to coraz popularniejsze pojazdy, pojawiły się w Polsce w latach 90’ i mają bardzo szerokie zastosowanie, jeździ nimi m.in. Straż Graniczna, Policja, ale są też często wymarzonym prezentem komunijnym. Quady są różnie klasyfikowane ze względu na moc, ale też na ich wagę, oznaczenia z homologacji, w zależności od tych parametrów mogą nimi kierować osoby w różnym wieku i z różnymi kategoriami praw jazdy. Jednak zgodnie z treścią art. 178a § 1 Kodeksu karnego: „Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”. A quady niezależnie od mocy są pojazdami mechanicznymi, zastosowanie więc ma ten przepis. Nie oznacza to, że quad jest samochodem, najczęściej klasyfikowany jest jako inny pojazd samochodowy, czterokołowiec. Sąd w przypadku kierujących w stanie nietrzeźwości ma obowiązek zastosować także zakaz prowadzenia pojazdów określonej kategorii.
[gch_baner_contakt]
Jakie kary za jazdę quadem po alkoholu?
Przytoczony wyżej przepis dotyczy stanu nietrzeźwości, który jest przestępstwem. Jest on stwierdzony, gdy w organizmie kierowcy jest określona ilość alkoholu (w wydychanym powietrzu przekracza 0,25 mg alkoholu w 1 dm3 lub stężenie alkoholu we krwi przekracza 0,5‰ ).
Jednak poza przestępstwem jazdy w stanie nietrzeźwości polskie prawo karne opisuje także stan po użyciu alkoholu. Zachodzi on wtedy, gdy stężenie alkoholu we krwi mieści się w przedziale 0,2‰ do 0,5‰ albo obecność alkoholu w wydychanym powietrzu wynosi od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3. Stan po użyciu alkoholu jest wykroczeniem opisanym w Kodeksie wykroczeń. Za jazdę po użyciu alkoholu polskie prawo przewiduje pozbawienie wolności – karą aresztu na czas do 30 dni), grzywnę do 5 tysięcy złotych. Są to kary łagodniejsze niż w przypadku przestępstwo, bo wykroczenie to czyn o niższej szkodliwości społecznej. Jednak zarówno jazda pod wpływem, jak i po użyciu alkoholu stanowią poważne zagrożenie na polskich drogach.
Przeczytaj jeszcze więcej o kierowaniu pojazdami pod wpływem alkoholu.