Adwokat24h

Jazda po alkoholu motorem

Jazda po alkoholu motorem

Jazda po alkoholu motorem − Jakie są konsekwencje jazdy po alkoholu motorem? Przede wszystkim wysokość kary i ewentualne konsekwencje zależą od klasyfikacji czynu. W zależności od poziomu alkoholu w wydychanym powietrzu (lub zawartości alkoholu we krwi) jazda pod wpływem może być wykroczeniem lub przestępstwem.

Kiedy wykroczenie, kiedy przestępstwo?

Jeśli poziom alkoholu w wydychanym powietrzu wynosi 0,1 do 0,25 mg/l (lub od 0,2 do 0,05 promila we krwi) jest to stan po użyciu alkoholu, czyli wykroczenie.
Jeśli poziom alkoholu w wydychanym powietrzu wynosi od 0,25 mg/l (lub od 0,05 promila we krwi) jest to stan nietrzeźwości, czyli przestępstwo.

Przeczytaj również o nietrzeźwych pasażerach.

Co grozi za jazdę po alkoholu na motocyklu?

Jeśli popełniony czyn jest to wykroczeniem ma wtedy zastosowanie Kodeks wykroczeń. Za takie wykroczenie przewidziana jest kara grzywny , lub aresztu (Art., 87. § 1. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych). Wysokość grzywny jest uzależniona m.in. od sytuacji finansowej ukaranego, w swoim założeniu kara grzywny ma uszczuplić majątek skazanego. Czy jest ustawowo określona górna granica wysokości grzywny? Art. 1.§ 1. Kodeksu wykroczeń wprowadza definicję wykroczenia i określa wymiar grzywny do 5000 złotych. Ponadto w takim przypadku może być orzeczona kara zakazu prowadzenia pojazdów.

[gch_baner_contakt]

Konsekwencje popełnienia przestępstwa prowadzenia motoru w stanie nietrzeźwości są już poważniejsze. Art. 178a. § 1. Kodeksu karnego brzmi: Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Jeśli kierujący już wcześniej popełnił takie przestępstwo kara będzie wynosić od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności (art. 178a. §4 Kodeksu karnego). Ważne, jeśli kierujący motorem jadąc na tzw. podwójnym gazie popełnił wykroczenie i został ukarany grzywną to ten fakt nie figuruje w Krajowym Rejestrze Karnym, co oznacza, że taka osoba może np. uzyskać bez problemu zaświadczenie o niekaralności. Jednak Krajowy Rejestr Karny będzie już zawierał dane osób prawomocnie skazanych na karę aresztu za wykroczenie.

Skuter- jazda po alkoholu

Pomimo tego, że Kodeks wykroczeń dzieli pojazdy na mechaniczne i inne (Art.87 § 2. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu inny pojazd niż określony w § 1, podlega karze aresztu do 14 dni albo karze grzywny) to pod hasłem pojazdy inne rozumieć należy np. rower. Co za tym idzie, skuter pomimo niewielkiej mocy i niewielu wymagań, co do uzyskania uprawnień do jego prowadzenia jest traktowany, jako pojazd mechaniczny, w związku, z czym prowadzenie pod wpływem lub w stanie nietrzeźwości jest naganne, społecznie szkodliwe i także karane prawnie.

Przeczytaj jeszcze więcej o kierowaniu pojazdami pod wpływem alkoholu.

Exit mobile version