Kary za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu w innych krajach Unii Europejskiej niż Polska są porównywalne, a zatem bardzo surowe. Nie ma tolerancji wobec pijanych kierowców na europejskich drogach. O tym warto wiedzieć, wybierając się za granicę w podróż służbową lub na wakacje.
Limity dopuszczalnego poziomu alkoholu we krwi
W Polsce można liczyć na bezkarne jeżdżenie pod wpływem alkoholu, jeżeli wartość wysokoprocentowej substancji we krwi nie przekracza 0,2 promila albo w 1 dm3 wydychanego powietrza 0,1 mg. W tej sytuacji nie narazimy się ani na odpowiedzialność karną ani na mandat czy jakąkolwiek inną dolegliwość. W innych krajach europejskich dopuszczalne limity poziomu alkoholu we krwi lub w wydychanym powietrzu są z reguły wyższe. Na przykład w Niemczech jest to 0,5 promila alkoholu we krwi. Podobnie sytuacja wygląda między innymi w Belgii, Austrii, Holandii, Francji, Włoszech oraz Szwajcarii. Wyjątkowo liberalna w tym zakresie jest natomiast Wielka Brytania, gdzie limit wynosi aż 0,8 promila.
Limity dopuszczalnego alkoholu we krwi w innych krajach europejskich są zatem wyższe, ale za to kary za przekraczanie tych granic bardziej dotkliwe. Pamiętajmy, że już sam fakt płacenia w walucie euro (ok. 4 zł) lub funtach brytyjskich (ok. 5 zł), może być bardzo dotkliwy dla obywateli Polski. Tabela limitów dopuszczalnej ilości alkoholu we krwi w krajach europejskich. Kliknij i Przeczytaj Więcej…
Kary za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu
Przykładowo, w Niemczech za przekroczenie dozwolonego limitu alkoholu we krwi zapłacimy 500 euro, czyli aż 2000 zł. To mniej więcej pięciokrotnie więcej niż w Polsce. Dodatkowo kierowca otrzyma 2 pkt karne i straci prawo jazdy na miesiąc. Jeżeli natomiast stężenie alkoholu we krwi prowadzącego pojazd przekroczy 1,1 promila, prawo jazdy zostanie mu natychmiast odebrane, a mandat może osiągnąć wartość aż 1500 euro. Wielu Polaków musi zatem zarabiać kilka miesięcy na spłatę tak wysokiego mandatu. Przekroczenie 1,1 promila będzie również podpadało pod ustawę karną. Prawo niemieckie przewidziało za ten czyn karę do pięciu lat więzienia.
W większości krajów Unii Europejskiej sytuacja ma się podobnie jak Niemczech. Co istotne, tam wypadków z udziałem kierowców pod wpływem alkoholu jest zdecydowanie mniej niż w Polsce. Być może tak surowe kary byłyby rozwiązaniem problemu pijanych kierowców na polskich drogach.
Sprawdź, jakie są normy dla dopuszczalnej ilości alkoholu w UE.