Jazda po alkoholu w Niemczech – LIMITY, KARY Konsekwencje karne jazdy „na podwójnym gazie”

Polskie prawo jazdy uprawnia do prowadzenia samochodu w Niemczech, ponadto polscy kierowcy muszą posiadać ważne ubezpieczenie OC. Zaleca się także wykupienie ubezpieczenia Assistance, ze względu na wysokie koszty usług holowania w Niemczech i zakaz napraw prywatnych na autostradach.

Dopuszczalne limity alkoholu w Niemczech

W Niemczech, podobnie jak w większości państw europejskich dozwolona jest zawartość alkoholu do 0,5 promila, z wyłączeniem kierowców młodych (do 21 roku życia), niedoświadczonych (takich, którzy prawo jazdy mają krócej niż dwa lata) i kierowców zawodowych. Wymienione grupy obowiązuje bezwzględnie poziom 0,0 promila.

Kary za jazdę po alkoholu Niemcy

Konsekwencje jazdy na tzw. podwójnym gazie są podobne do tych w innych państwach europejskich: kary grzywny, punkty karne, zakaz prowadzenia pojazdów, sprawa karna w sądzie. Ogólna zasada to, że stężenie od 0,5 do 1,0 promila jest karane grzywną, natomiast powyżej 1,1 promila to już jest przestępstwo. Ważna informacja: w Niemczech nie ma sensu negocjować wysokości mandatu z policją, obowiązuje tzw. Bussgeldkatalog, czyli katalog wykroczeń i obowiązujących kar, poniżej znajduje się link, warto zapoznać się z przykładowymi zapisami.
https://www.bussgeldkataloge.de/

Kolizja po alkoholu w Niemczech

Jeśli spowodowałeś/spowodowałaś kolizję lub wypadek w Niemczech pod wpływem alkoholu możesz spodziewać się sprawy karnej, odebrania prawa jazdy (jest ono odsyłane do Polski, do organu, który je wydał, wraz załączonym wyrokiem sądowym).  Jeśli wydano wobec Ciebie czasowy zakaz prowadzenia pojazdów na terytorium Niemiec, to obowiązuje on tylko w Niemczech! Polskie prawo jazdy zostaje oklejone informacją o zakazie prowadzenia pojazdu w Niemczech, podróż można kontynuować po wszystkich państwach, z wyłączeniem Niemiec.

Ważne numery

Wypadek drogowy w Niemczech można zgłosić, pod dobrze znanym Polakom, numerem 112, ale jest to numer ratunkowy.
Inne numery:
Policja 110,
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w RFN, Berlin, Lassenstr. 19-21, 14193
Tel dyżurny: +49 1637887676
Fax: +49 3022313155

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *