Jazda po alkoholu – jak się bronić?
Zatrzymanie przez Policję nie jest najgorszą konsekwencją prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu. Pamiętajmy, że spowodowanie wypadku w tym stanie, szczególnie jeżeli będą ofiary śmiertelne, spowoduje wymierzenie wyższej kary oraz konieczność zapłaty odszkodowania i zadośćuczynienia, które mogą sięgać kwoty kilkuset złotych. Jeżeli zatem zostaniemy zatrzymani przez Policję, zachowajmy spokój i pomyślmy racjonalnie.
Moment zatrzymania
Sytuacja stresowa powoduje, że emocje biorą górę i niejednokrotnie tracimy panowanie nad sobą. Pamiętajmy jednak, że zatrzymujący nas policjanci będą w przyszłości świadkami w naszej sprawie i ich zeznania mogą zadecydować o wymiarze kary. Nie warto zatem z nimi pertraktować, dyskutować. Nasze nerwy nic dobrego do sprawy nie wniosą.
Badanie alkomatem czy badanie krwi?
Możemy nie zgodzić się na badanie alkomatem, ale wtedy policjanci zabiorą nas na badanie krwi. Czy to się opłaca? Jeżeli wiemy, że wypliśmy dużą ilość alkoholu, nie warto „kombinować“. Badanie krwi jest zdecydowanie dokładniejsze i przy dużej ilości alkoholu bardzo możliwe, że pokaże wyższy wynik niż alkomat. Lepiej zatem pokornie poddać się badaniu na miejscu zatrzymania.
Sprawdź dokumenty
W momencie zatrzymania policjanci muszą sporządzić dwa istotne dokumenty – protokół badania trzeźwości alkomatem oraz protokół zatrzymania. Sprawdźmy, czy zostały w nich zawarte poprawne dane. W szczególności zwróćmy uwagę na wpisany wynik badania alkomatem oraz czy kolejne badania były przeprowadzane w odstępie co najmniej 15 minut. Natomiast w odniesieniu do protokołu zatrzymania istotne jest miejsce. Waga naszego czynu będzie mniejsza jeżeli na przykład zatrzymano nas na drodze polnej lub osiedlowej.
Zadzwoń do adwokata
Moment zatrzymania jest również chwilą, w której warto zadzwonić do adwokata. Wybierzmy prawnika, który specjalizuje się w prawie karnym i sprawach, związanych z jazdą pod wpływem alkoholu. Pamiętajmy, że wszystko co powiemy może zostać użyte przeciwko nam, dlatego nie podejmujmy pochopnych działań.