Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub środków odurzających niesie za sobą bardzo poważne konsekwencje. Grozi nam nie tylko odpowiedzialność karna, w postaci utraty prawa jazdy lub kary aresztu, ale w razie uczestnictwa w wypadku, również finansowa. 

Kontrola trzeźwości

Zgodnie z art. 129 ustawy – Prawo o ruchu drogowym, policjant, który zatrzymuje nas do kontroli, może żądać poddania się badaniu w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu. Teoretycznie możemy nie zgodzić się na badanie alkomatem, ale w tej sytuacji będziemy musieli wykonać badanie krwi. Jeżeli spożyliśmy większą ilość alkoholu, to jednak nie pomoże nam w uniknięciu odpowiedzialności karnej. Zobacz jak powinno wyglądać prawidłowe badanie alkomatem. Przeczytaj Więcej… 

Procedura zatrzymania prawa jazdy po alkoholu

Prawdopodobnie najbardziej dolegliwą konsekwencją jazdy po alkoholu jest odebranie prawa jazdy. Kiedy nam to grozi? Wymiar i rodzaj kary zależy przede wszystkim od kwalifikacji popełnionego czynu. Jeżeli podczas kontroli policyjnej alkomat wykaże od 0,10 do 0,25 mg w jednym dm³ wydychanego powietrza lub stężenie alkoholu we krwi wyniesie od 0,2 do 0,5 promila, podlegamy art. 87 § 1 ustawy – Kodeks wykroczeń, czyli odpowiadamy za prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu. W tej sytuacji możemy stracić uprawnienia na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Z kolei jeżeli alkomat wykaże wartość powyżej 0,25 mg/dm³ w wydychanym powietrzu lub 0,5 promila we krwi, zgodnie z art. 178a ustawy – Kodeks karny, popełniamy przestępstwo i podlegamy zakazowi prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych dożywotnio. Dodatkowo grozi nam kara aresztu oraz grzywny.

Utrata a zatrzymanie prawa jazdy po alkoholu

Warto wiedzieć, że istnieje pewna różnica pomiędzy utratą a zatrzymaniem prawa jazdy po alkoholu. W przypadku zatrzymania policjant odbierze nam dokument i prześle go do właściwego Starosty. Tam, nasze prawo jazdy pozostanie do czasu wydania wyroku Sądu. Z kolei utrata prawa jazdy po alkoholu oznacza całkowitą utratę uprawnień do kierowania pojazdami na określony czas lub dożywotnio. O utracie może orzec tylko i wyłącznie Sąd.

Procedura zatrzymania i utraty prawa jazdy po alkoholu jest dość złożona i jeżeli zdarzy nam się prowadzić pojazd w takim stanie, warto zasięgnąć opinii prawników, specjalistów, którzy pomogą nam w uzyskaniu łagodnego wymiaru kary. W jaki sposób złagodzić odpowiedzialność karną za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu? Jak odzyskać utracone prawo jazdy? O tym w następnym artykule.

2 myśli na “Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu

  1. słuchajcie ludzie jak wam zatrzymają prawo jazdy to jest jeszcze szansa na odzyskanie, gorzej przy utracie. Kolega miał zatrzymane ale po wydaniu wyroku odzyskał bo sąd nie nakazał utraty.

  2. wczoraj zostałem zatrzymany do kontroli ponieważ jechałem skuterem bez kasku , badanie na trzezwosc za pierwszym razem wykazało mi 0,12 alkocholu we krwi , za drugim razem był spadek do 0,03 za 3 razem miałem taki sam wynik z tym że dmuchałem na tym samym ustniku bez odczekania 15 min , na chwilę obecną zatrzymali mi prawo jazdy a obecnie pracuje jako kierowca przy rozwożeniu towaru , jakie będą czekac mnie konsekwencje i nalezy zrobic aby były one jak najmniejsze ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *