Wakacje w pełni. Polacy coraz częściej wybierają urlop poza granicami kraju. Zagraniczne kurorty kuszą wyśmienitą pogodą, atrakcyjnymi cenami i ciekawymi rozrywkami. Jeśli jesteś zwolennikiem egzotycznych drinków pitych nad basenem, pamiętaj, że dopuszczalna ilość alkoholu we krwi w Unii Europejskiej różni się od norm obowiązujących w Polsce. Co grozi za jazdę po alkoholu w innych państwach?
Dopuszczalna limity alkoholu w europie – cztery limity
W przypadku państw europejskich obowiązują cztery limity, po których przekroczeniu grozi utrata prawa jazy za alkohol. Ich wartość wynosi: 0,0; 0,2; 0,5 i 0,8‰, jednak w większości państw dopuszczalna ilość alkoholu we krwi to 0,5‰. Oznacza to, że po wypiciu lampki wina czy kufla piwa możesz w tych krajach kierować samochodem. Wszystko zależy od tego, w jakim państwie spędzasz urlop. Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi w Unii Europejskiej jest najbardziej rygorystyczna m.in. w Czechach, Słowacji czy Rosji, gdzie wynosi 0,0‰. Jednak w przypadku Wielkiej Brytanii dopuszczalna ilość alkoholu wynosi aż 0,8‰. Jak widać, różnice mogą być duże. Dlatego zanim siądziesz „za kółko” po piwie, sprawdź co grozi za jazdę po alkoholu w odwiedzanym przez ciebie regionie Europy.
Kary za jazdę po alkoholu w Europie
Bezsprzecznym jest fakt, że jazda po alkoholu to duże zagrożenia dla zdrowia i życia samego siebie, jak też innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego, jeśli nie musisz korzystać z samochodu na rauszu podczas urlopu, nie rób tego. Część państw podchodzi bardzo rygorystycznie do problemu jazdy na „dwóch gazach”. Utrata prawa jazdy za alkohol to najsurowsza kara za przekroczenie dopuszczalnych limitów. Jednak część zasądza również solidne kary pieniężne za prowadzenie pod wpływem. Przykładowo: w Czechach możesz zapłacić mandat nawet do 5000 koron (tj. ok. 8200 zł)!
Przypadek szczególny – Holandia
W większości państw obowiązuje jeden limit dopuszczalnej zawartości alkoholu we krwi. Wyjątkiem od tej reguły jest jednak Holandia, gdzie nieprzekraczalny limit zależy od okresu posiadania prawa jazdy. Jeżeli nie przekroczył on 5 lat, obowiązujący limit wynosi 0,2%. 0,5‰ obowiązuje zaś kierowców z dłuższym stażem.
Dopuszczalna ilość alkoholu – średnia statystyczna
Biorąc pod uwagę dopuszczalną ilość alkoholu we krwi w Unii Europejskiej, pamiętaj, że podane limity dotyczą statystycznych przykładów. W przypadku kobiet zostały określone dla modelu w wieku 35 lat o ok. 165 cm wzrostu i 68 kg wagi (limit do 0,5‰ – jedno piwo lub lampka wina; limit do 0,8‰ – jedno piwo lub dwie lampki wina). W przypadku mężczyzn mamy do czynienia z 185-centymetrowym i 85-kilogramowym przypadkiem (do 0,5‰ – jedno piwo lub dwie lampki wina; do 0,8‰ – dwa piwa lub trzy lampki wina). Dlatego też, aby mieć pewność, że możesz siąść za kierownicą i że nie grozi ci utrata prawa jazdy za alkohol, lepiej skorzystaj ze specjalistycznego alkomatu. Wtedy będziesz mieć pewność, że nie stwarzasz dla nikogo zagrożenia.
Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi w Europie
Dopuszczalna zawartość alkoholu w UE [‰] |
Państwo |
0,0 |
Czechy, Słowacja, Chorwacja, Rumunia, Ukraina, Litwa, Łotwa, Węgry, Rosja |
0,2 |
Polska, Szwecja, Norwegia |
0,2/0,5 |
Holandia |
0,5 |
Słowenia, Finlandia, Austria, Szwajcaria, Grecja, Włochy, Dania, Niemcy, Belgia, Irlandia, Francja, Hiszpania, Portugalia |
0,8 |
Wielka Brytania |
Przeczytaj więcej na temat jazdy obywateli Polski na terenie UE.