W internecie znaleźć można historie osób, którym policyjny alkomat rzekomo wskazał błędne wyniki. Miejskie legendy mówią o pozytywnych wskazaniach alkomatu po spożyciu jabłek czy po użyciu płynu do płukania ust itd. Gdzie leży prawda?
Czy alkomat może się mylić?
Otóż podczas rutynowej kontroli drogowej policja stosuje alkomaty, które mierzą poziom alkoholu w wydychanym powietrzu, urządzenie stosowane wtedy to alkomat przesiewowy (Art. 129i. 1. Prawo o ruchu drogowym: „Badanie w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu przeprowadza się przy użyciu urządzeń elektronicznych dokonujących pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu”).
Przeczytaj więcej o wiarygodności alkomatów.
[gch_baner_contakt]
Wynik pozytywny badania alkomatem
Najczęściej podczas pierwszego badania alkomat pokazuje jedynie czy w wydychanym powietrzu znajduje się alkohol, jeśli wynik badania alkomatem jest pozytywny, przeprowadzane jest kolejne badanie. Rzeczywiście może się tak zdarzyć, że jeśli kierowca chwilę wcześniej zjadł czekoladkę z alkoholem, (którego ilość w cukierku jest znikoma) to alkomat przesiewowy wykaże obecność alkoholu w powietrzu, pojawi się błędne wskazanie alkomatu. Ale na podstawie tylko takiego badania, żaden kierowca nie zostanie ukarany. Po kilku minutach można przeprowadzić kolejny pomiar i jeśli do tego czasu obecność alkoholu spadła, niewszczynane są żadne dalsze czynności prawne. Kierowca, u którego wynik jest pozytywny, może skorzystać z powtórzenia badania w warunkach szpitalnych. Podsumowując: prawdą jest, że określone produkty, zawierające śladowe ilości alkoholu, mogą zafałszować wskazania alkomatu, ale mitem jest to, że można zostać skazanym niewinnie, z powodu np. płynu do płukania ust.
Odmowa poddania się kontroli na zawartość alkoholu
Obowiązujące wcześniej przepisy stanowiły, że policja musiała mieć powody do przeprowadzenia kontroli trzeźwości, od 1 czerwca 2017 roku takie badania przeprowadzane są już rutynowo. Kierowca, który nie zgadza się na przeprowadzenie badania zostanie przewieziony do szpitala, w którym zostanie mu pobrana krew (nawet bez jego zgody, z zastosowaniem środków przymusu).