Różnice pomiędzy aresztem a zatrzymaniem w kontekście jazdy po alkoholu i jazdy po narkotykach
Jazda po alkoholu lub pod wpływem narkotyków niesie za sobą bardzo poważne konsekwencje karne. Spowodowanie wypadku w tym stanie może wiązać się nawet z koniecznością poniesienia kary pozbawienia wolności. Przestępstwo to jest zatem surowo sankcjonowane, a osoba je popełniająca jest takim samym przestępcą jak mordercy czy gwałciciele. Prawdopodobnie różni ją jedynie długość “odsiadki”. W tym kontekście należy zatem pamiętać o dwóch istotnych instytucjach prawa karnego – zatrzymaniu i areszcie tymczasowym.
Czym jest zatrzymanie?
Zgodnie z art. 244 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny: “Policja ma prawo zatrzymać osobę podejrzaną, jeżeli istnieje uzasadnione przypuszczenie, że popełniła ona przestępstwo, a zachodzi obawa ucieczki lub ukrycia się tej osoby albo zatarcia śladów przestępstwa bądź też nie można ustalić jej tożsamości albo istnieją przesłanki do przeprowadzenia przeciwko tej osobie postępowania w trybie przyspieszonym, (…) jeżeli istnieje uzasadnione przypuszczenie, że popełniła ona przestępstwo z użyciem przemocy na szkodę osoby wspólnie zamieszkującej, a zachodzi obawa, że ponownie popełni przestępstwo z użyciem przemocy wobec tej osoby, zwłaszcza gdy popełnieniem takiego przestępstwa grozi”.
Zatrzymanego należy od razu pouczyć o przysługujących mu prawach, w tym o prawie do skorzystania z pomocy adwokata lub radcy prawnego. Co do zasady, jeżeli w ciągu 48 godzin od chwili zatrzymania podejrzany nie zostanie przekazany do dyspozycji Sądu, należy go zwolnić.
Czym jest areszt?
Z kolei instytucja tymczasowego aresztowania została uregulowana w ustawie z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny wykonawczy. Zgodnie z art. 207 tego aktu “wykonanie tymczasowego aresztowania służy realizacji celów, dla których ten środek zastosowano, a w szczególności zabezpieczeniu prawidłowego toku postępowania karnego”. Tymczasowe aresztowanie odbywa się w aresztach śledczych. Decyzję o umieszczeniu podejrzanego lub oskarżonego w areszcie podejmuje Sąd. Przy czym z góry określa czas tymczasowego aresztowania.
Zatrzymanie a tymczasowy areszt
W kontekście jazdy po alkoholu albo jazdy pod wpływem narkotyków, możemy się spotkać zarówno z zatrzymaniem, jak i tymczasowym aresztowaniem. Obie instytucje bowiem mogą zostać zastosowane do tego rodzaju przestępstw.