Adwokat24h

Jazda po alkoholu – jak przygotować się do rozprawy?

Jazda po alkoholu – jak przygotować się do rozprawy?

Jazda po alkoholu – jak przygotować się do rozprawy?

W tym wpisie postaram się opisać jak przygotować się do rozprawy sądowej za jadę po alkoholu. Polskie prawo karne jest bardzo surowe dla osób, które decydują się na prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu. Jeżeli zostaniemy zatrzymani przez Policję, a badanie alkomatem (lub późniejsze badanie krwi) wykaże przekroczenie dopuszczalnych norm alkoholu we krwi lub w wydychanym powietrzu, nie unikniemy konfrontacji z wymiarem sprawiedliwości. W toku prowadzonego postępowania możemy zgodzić się na dobrowolne poddanie się karze. Co jednak, jeśli tego nie zrobimy? Musimy się bronić bezpośrednio przed sądem. Jak zrobić to skutecznie? O czym należy w tym kontekście pamiętać?

Jak wygląda rozprawa karna?

W przypadku kary za jazdę po alkoholu, najczęściej będziemy odpowiadać z tak zwanej “wolnej stopy”, czyli na rozprawę będziemy czekali w domu, na wolności. O terminie posiedzenia zostaniemy powiadomieni listem poleconym. W wezwaniu zostanie podana dokładna data, godzina i miejsce, gdzie należy się stawić. Rozprawa przed sądem rozpoczyna się odczytaniem aktu oskarżenia. Usłyszymy sformułowane wnioski, dotyczące prowadzonego postępowania – kto, co zrobił, o jaką karę wnosi prokurator. Następnie oskarżony zostanie pouczony o prawie składana wyjaśnień, odmowy wyjaśnień oraz odpowiedzi na pytania, po czym sąd odda oskarżonemu głos. Najpierw otrzymamy możliwość swobodnego wypowiedzenia się na temat sprawy, a potem oskarżyciele, pełnomocnicy i inne osoby, występujące w postępowaniu, będą mogły zadawać nam pytania. Każda odpowiedź ma znaczenie, dlatego warto się nad nią zastanowić. Kolejnym etapem rozprawy jest przesłuchanie świadków. Zarówno oskarżony, jak i inne podmioty, będą mieli prawo zadawania pytań. Kiedy już wyczerpią się wszystkie środki dowodowe, sąd zamknie przewód sądowy i udzieli głosu stronom – jest to moment, w którym zarówno oskarżyciel, jak i oskarżony, mogą podsumować swoje stanowisko w sprawie. Potem następuje już ogłoszenie wyroku (oczywiście po naradzie, niejednokrotnie na innym posiedzeniu).

Jak przygotować się do rozprawy?

Konieczność stanięcia przed sądem to jeszcze nie jest koniec świata i nadal nie musi oznaczać skazania – jest to natomiast ostatni moment, w którym możemy zawalczyć o swoje prawa. Jeśli chcesz przeczytać pozostałe Rady dla zatrzymanych za jazdę pod wpływem alkoholu. Czytaj więcej…  Jak się przygotować? Przede wszystkim ważne jest, aby zebrać stosowne dowody na swoją niewinność lub przynajmniej te, przemawiające za wymierzeniem łagodnej kary. Postarajmy się o pozyskanie świadków oraz dowodów w formie dokumentów, zdjęć, nagrań. Każdy element może być ważny. Dodatkowo, warto przejrzeć akta sprawy i sporządzić z nich krótkie notatki, aby wiedzieć jaka będzie linia oskarżyciela i jakimi dokładnie dowodami dysponuje. Przed rozprawą należy również sporządzić listę pytań do świadków (pamiętając, że zależy nam na tym, aby sformułowali konkretne, korzystne dla nas wnioski) oraz przemyśleć swoją własną wypowiedź. Jeżeli w sprawie pojawią się dowody, które nas zaskoczą lub nie będziemy wiedzieli w jaki sposób się do nich odnieść, warto pamiętać, że mamy prawo wnieść o udzielenie przez Sąd dodatkowego terminu do ustosunkowania się w formie pisemnej do podniesionych twierdzeń i nowych dowodów. Co również istotne, należy “patrzeć sędziemu na ręce”, ponieważ każde uchybienie Sądu możemy wpisać do protokołu (w formie zastrzeżenia), co później może nam bardzo pomóc na etapie postępowania odwoławczego.

Zatrzymani po spożyciu alkoholu lub będący w stanie nietrzeźwości powinni niezwłocznie zasięgnąć opinii profesjonalnego adwokata.

[gch_baner_contakt]

Nasza kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie oparte na tysiącach spraw, które były prowadzone przez naszych adwokatów.

Dlaczego ważne jest skorzystanie z usług adwokata?

W postępowaniu karnym, toczącym się w przedmiocie jazdy pod wpływem alkoholu, znaczenie ma każdy najdrobniejszy szczegół. Jeżeli zatem nie czujemy się na siłach, aby reprezentować się samemu (co de facto jest niezwykle trudne i uciążliwe), warto skorzystać z usług profesjonalnego obrońcy. Adwokat powie nam co powinniśmy, a czego nie powinniśmy mówić, jakie są nasze uprawnienia, w jaki sposób wykorzystać błędy Sądu. Obrońca powie nam również czy są szanse na uwolnienie się od odpowiedzialności (co mimo zaawansowanego etapu postępowania jest wciąż możliwe). W określonych przypadkach warto na przykład skorzystać z instytucji warunkowego umorzenia postępowania. Niewątpliwie jednak najlepiej skontaktować się ze swoim adwokatem w jak najwcześniejszym stadium postępowania.

Exit mobile version