Top 6 przestępstw stadionowych

5
(1)

Top 6 przestępstw stadionowych

Top 6 przestępstw stadionowych przeczytaj aby nie uniknąć przykrych konsekwencji. Barwne szaliki, głośne przyśpiewki oraz race – z kim kojarzą się te elementy? Odpowiedź brzmi – z kibicami, czyli specyficzną grupą społeczną, która stworzyła w Polsce rodzaj subkultury. Społeczność ta ma zarówno swoje plusy jak też posiada swoją ciemną stronę i często słyszy się o nich w kontekście burd na meczach piłki nożnej. Przestępczość stadionowa może mieć różne oblicza, z którymi wiążą się rozmaite konsekwencje. Jakie przestępstwa najczęściej popełnia się na polskich stadionach? O czym warto wiedzieć przed pójściem na mecz ulubionej drużyny?. Jakich zachowań należy unikać podczas meczu piłki nożnej na stadionie?. Te kwestie uregulowała przede wszystkim ustawa z 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych.

1 – Niewykonanie polecenia porządkowego

Jako pierwsze i jednocześnie najpopularniejsze przestępstwo stadionowe, należałoby wskazać niewykonanie polecenia porządkowego lub wezwania przez służby porządkowe lub służby informacyjne. Nie liczmy przy tym, że argumenty w stylu „nie widziałem, nie słyszałem” mogą cokolwiek zdziałać. Grozi nam za to ograniczenie wolności albo grzywna nie niższa niż 2000 zł.

2 – Przebywanie w miejscu nieprzeznaczonym dla publiczności

W kontekście tego przestępstwa stadionowego należy wskazać, że przebywanie w miejscu nieprzeznaczonym dla publiczności może oznaczać nie tylko jego najbardziej ekstremalną wersję, czyli wbieganie na murawę, ale również pozostawanie nie w swoim sektorze. Jeżeli kibic wdziera się na teren, na którym aktualnie rozgrywany jest mecz, podlega grzywnie nie mniejszej niż 180 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3. Łagodniejsze wersje tego przestępstwa są zagrożone ograniczeniem wolności albo grzywną nie niższą niż 2000 zł.

3 – Wniesienie lub posiadanie napojów alkoholowych

Jeżeli nie istnieje wyraźne przyzwolenie na wniesienie lub posiadanie napojów alkoholowych albo też miejsce na stadionie, gdzie możemy kupić napoje wysokoprocentowe, to każda próba złamania tych reguł to przestępstwo stadionowe i będzie nas ponownie kosztować karę ograniczenia wolności albo grzywnę nie niższą niż 2000 zł.

Chcesz wiedzieć więcej? Pozostałe top 3 przestępstw stadionowych już w następnym artykule – Ciąg dalszy przestępstw stadionowych.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *