Top 6 przestępstw stadionowych – ciąg dalszy

prawnik Przestępczość stadionowa
0
Top 6 przestępstw stadionowych – ciąg dalszy

Top 6 przestępstw stadionowych – ciąg dalszy

W poprzednim artykule omówiliśmy trzy z naszego top 6 przestępstw stadionowych. Przeanalizujmy zatem pozostałe trzy, których dopuszczają się kibole na polskich boiskach, najczęściej w czasie rozgrywek piłki nożnej.

4 – Zakrywanie twarzy

Do tej pory niezwykle trudno było zidentyfikować osobę, która na stadionie zachowuje się agresywnie i sprzecznie z obowiązującym porządkiem prawnym. Od pewnego czasu jednak obowiązuje przepis art. 57a ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych i stwierdza, że kto w czasie trwania imprezy masowej używa elementu odzieży lub przedmiotu w celu uniemożliwienia lub istotnego utrudnienia rozpoznania osoby, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 2000 zł.

5 – Wniesienie lub posiadanie broni i innych przedmiotów

Oczywiście mówiąc o broni nie chodzi wyłącznie o broń palną. Przestępstwo stadionowe popełnią także ci, wnoszący na trybuny wyroby pirotechniczne (w tym race), materiały pożarowo niebezpieczne lub inne niebezpieczne przedmioty. Osoba łamiąca te reguły podlega grzywnie nie mniejszej niż 180 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

6 – Rzucanie przedmiotami

Przestępstwa stadionowe obejmują również rzucanie przedmiotami, zarówno w stronę murawy, jak i innych uczestników tego wydarzenia. Jeżeli ktoś rzuca przedmiotem, mogącym stworzyć zagrożenie dla życia, zdrowia lub bezpieczeństwa innych osób, grozi mu kara grzywny nie mniejsza niż 120 stawek dziennych, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

W polskim systemie prawnym mamy zatem szeroki katalog przepisów karnych, dotyczących imprez masowych w postaci meczów. Przestępczość stadionowa jest bowiem bardzo groźnym zjawiskiem i należy jej przeciwdziałać. Wymienione wyżej przestępstwa mogą mieć również zaostrzoną wersję kary w przypadku kumulacji czynów lub na przykład ataku na funkcjonariusza publicznego. Pamiętajmy również, że przestępstwa stadionowe mogą się wiązać także z orzeczeniem zakazu wstępu na wszelkie imprezy masowe.Komentarze staną się widoczne po zatwierdzeniu przez admina

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *