Nowe przepisy w prawie drogowym

0
(0)

W ostatnich tygodniach w życie weszło kilka zmian w prawie drogowym, pojawiły się również zapowiedzi kolejnych zmian.Od 1 października 2018 roku kierowcy nie mają obowiązku wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego pojazdu i dokumentu poświadczającego posiadanie polisy OC. Skąd te zmiany? Zmiany wprowadzono z inicjatywy Ministra Cyfryzacji po uruchomieniu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, w skrócie CEPiK. Podczas kontroli drogowej, idąc z duchem czasu, policja korzystając z internetowej bazy danych sprawdzi informacje o pojeździe. Ponadto sami kierowcy mogą korzystać z CEPiK-u, np. sprawdzić historię pojazdu przed zakupem czy ilość zgromadzonych punktów karnych. http://www.cepik.gov.pl/ 

*Uwaga: żeby sprawdzić ilość punktów karnych należy mieć założony tzw. profil zaufany, (który uprawnia do „załatwiania” wielu spraw urzędowych przez internet).
Nie zniesiono natomiast obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy, za jego brak przy kontroli, tak jak dotychczas, grozi mandat.

Jak sprawdzić polisę sprawcy kolizji/wypadku

Nowe przepisy dotyczące braku obowiązku posiadania polisy OC samochodu mogą sprawić pewien problem. Co w przypadku kiedy uczestniczymy np. w kolizji a sprawca nie posiada przy sobie  polisy OC samochodu? Co wtedy? Jak sprawdzić numer polisy? Wszystkie osoby, które nie mają problemu z poruszaniem się w sieci, mogą skorzystać z strony internetowej.
https://www.ufg.pl/infoportal/faces/oracle/webcenter/portalapp/pagehierarchy/Page190.jspx?_afrLoop=23810942557271773&_afrWindowMode=0&_adf.ctrl-state=11wnwi6ydt_226 Niestety osoby starsze,  bądź te, które nie mają dostępu do internetu mobilnego będą musiały wezwać policję na miejsce zdarzenia.

Jechałeś po alkoholu?
Zadzwoń do adwokata!

+ 48 501 288 110


Zadzwoń Dane kontaktowe

Niedługo pojawi się nowy wzór dokumentu

Od marca 2019 roku na kierowców czekają kolejne zmiany. Dotyczą one samego wzoru dokumentu. Prawo jazdy nie będzie już zawierało adresu kierowcy, w związku z czym nie trzeba go będzie wymieniać po zmianie miejsca zamieszkania. W projekcie zwrócono uwagę, że prawo jazdy ma poświadczać umiejętności, a nie adres. Nowe wzory dokumentów będą otrzymywać wyłącznie nowi kierowcy. Nie będzie obowiązku wymiany dokumentów wydanych wcześniej.

Prawo jazdy kategorii B umożliwi kierowanie trójkołowcami

Kolejna propozycja nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, rozszerza uprawnienia kierowców kategorii B. Po wejściu w życie nowych przepisów będą oni mogli kierować także trójkołowcami. Co to oznacza? Trójkołowcem jest np. motor z bocznym wózkiem lub motor z dwoma kółkami z przodu. Aktualnie na rynku tego typu pojazdy nie są często spotykane, jednak rynek motoryzacyjny zapewne szybko odpowie na potrzeby kierujących, co może mieć pozytywne skutki dla całej gospodarki. Autorzy projektu podkreślają, że umiejętności potrzebne do kierowania tego typu pojazdami są podobne do prowadzenia auta, więc kierowcy kategorii B nie powinni mieć problemu z kierowaniem trójkołowcami. Ma to zwiększyć mobilność osób z ograniczeniami ruchowymi. Ustawa została przegłosowana, ale proces ustawodawczy nie został jeszcze zakończony. Ponadto potrzebne będą jeszcze przepisy wykonawcze.

Uwaga: nowe uprawnienia mają dotyczyć kierowców kategorii B z co najmniej 3-letnim stażem.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *