Zatrzymanie prawa jazdy za jazdę pod wpływem narkotyków

Zatrzymanie prawa jazdy za jazdę pod wpływem narkotyków

Utrata prawa jazdy następuje nie tylko za jazdę pod wpływem alkoholu, ale również wtedy, gdy jesteśmy, potocznie mówiąc, “na haju”. Środki odurzające podlegają bowiem pod te same przepisy Kodeksu karnego i stanowią to samo przestępstwo. Dodatkowo Policja coraz lepiej sobie radzi z kierowcami, będącymi pod wpływem narkotyków – posiada już wymagany sprzęt i wiedzę, aby rozpoznać podejrzane zachowanie kierowcy.

Dopuszczalne stężenie narkotyków

W odniesieniu do alkoholu dopuszczalne dawki zostały wprost wskazane w przepisach, a nawet dokonano ich dwustopniowego podziału. Stan po spożyciu alkoholu bowiem występuje gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi od 0,2 do 0,5 promila alkoholu we krwi lub od 0,1 do 0,25 mg w 1 dm3 wydychanego powietrza. Natomiast stan nietrzeźwości zachodzi, gdy stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila we krwi lub 0,25 mg w 1 dm3 wydychanego powietrza. Z kolei w odniesieniu do środków odurzających pojawia się problem, ponieważ w przepisach w ogóle nie wskazano dopuszczalnego limitu. W praktyce zatem kwalifikacja czynu, dokonanego pod wpływem narkotyków, zależy tylko i wyłącznie od organów, prowadzących postępowanie oraz biegłych, sporządzających opinię w danej sprawie. Muszą oni stwierdzić czy stwierdzona zawartość narkotyku mogła w sposób znaczny wpłynąć na zdolności psychomotoryczne kierowcy i czy w efekcie spowodowała skutki podobne do spożycia znacznej ilości alkoholu.

Jeśli posiadałeś nieznaczną ilość środków odurzających na własny użytek i zostałeś zatrzymany przez policję

Jechałeś po alkoholu?
Zadzwoń do adwokata!

+ 48 501 288 110


Zadzwoń Dane kontaktowe

Nie czekaj zadzwoń!

Procedura zatrzymania prawa jazdy

Jeżeli w wyniku kontroli okaże się, że w naszym organizmie znajdują się ślady środków odurzających, Policja może zatrzymać prawo jazdy. Dokument zostanie przekazany do właściwego starostwa. Ta czynność powinna być wykonana w ciągu 7 dni. Policjant, zatrzymując prawo jazdy, wyda kierowcy stosowne zaświadczenie-pokwitowanie, które jednak nie jest dokumentem zastępczym, a jedynie potwierdzeniem, że prawo jazdy zostało odebrane. Następnie sąd lub prokurator wyda postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy na czas trwania postępowania (lub o jego zwrocie, co jednak w praktyce rzadko się zdarza). Kierowca ma prawo wniesienia zażalenia na to postanowienie w ciągu 7 dni od jego otrzymania.

Możliwy wyrok

W kontekście sprawy o wykroczenie za prowadzenie pojazdu pod wpływem środków odurzających grozi nam orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Z kolei w odniesieniu do sprawy o przestępstwo kierowcy grozi zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów lub pojazdów konkretnego rodzaju na okres od 3 do 15 lat.

2 myśli na “Zatrzymanie prawa jazdy za jazdę pod wpływem narkotyków

  1. Czy przestepstwo to jest umyślne i czy jest oskarżeniem publicznym? chodzi o wyrok – że działa z oskarżenia publicznego – zabranie na 3 lata prawa jazdy za stwierdzenie we krwi marihuany ?

  2. Witam … 8 lat temu zostalem zatrzymany za jazde pod wplywem alkoholu …I teraz zostalem zatrzymany za jazde pod wplywem srodkow odurzajacych, rowniez bez uprawnien, I dodatkowo posiadalem 2 gr marihuany …Jakiego wyroku moge sie spodziewac …?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *