Prowadzenie pojazdu pod wpływem narkotyków

W ostatnich latach policja zatrzymuje na drogach coraz więcej kierowców, prowadzących pojazdy pod wpływem narkotyków. Marihuana, amfetamina, LSD i inne tego typu środki zaburzają koncentrację, pozbawiają zdolności do szybkiego podejmowania decyzji, zniekształcają percepcję wzrokową i słuchową. Z czym wiąże się jazda po narkotykach? Kary są naprawdę surowe.

Jazda po narkotykach konsekwencje?

 

Kara za jazdę pod wpływem narkotyków jest równie surowa, jak w przypadku prowadzenia pojazdu po alkoholu. Zgodnie z art. 178a § 1 ustawy z 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny: „kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3”. Co gorsza, jeżeli byliśmy już wcześniej prawomocnie skazani za prowadzenie pojazdu pod wpływem narkotyków, będzie groziła nam surowsza kara – od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

Kodeks wykroczeń przewiduje niższą karę

 

Jeżeli będziemy mieli odrobinę szczęścia, nasz czyn może podlegać łagodniejszej kwalifikacji. Zgodnie bowiem z art. 87 ustawy z 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń: „kto, znajdując się w stanie po spożyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych.” Wszystko zależy zatem od kilku czynników – na jakich policjantów trafimy, czy zatrzymali nas do rutynowej kontroli, czy badanie na obecność narkotyków wynika z popełnienia innego przestępstwa lub wykroczenia albo spowodowania wypadku oraz w jakim jesteśmy stanie.

Prowadzenie pojazdu pod wpływem narkotyków a zatrzymanie prawa jazdy

 

Z czym wiąże się jazda pod wpływem narkotyków? Konsekwencje mogą być bardziej dotkliwe niż wyżej wymienione. Jeżeli zostaliśmy zatrzymani po raz pierwszy, możliwe że uda nam się otrzymać wyrok w zawieszeniu lub jedynie niewielką grzywnę. Większą uciążliwością może jednak okazać się najczęściej stosowana kara – zatrzymanie prawa jazdy pod wpływem narkotyków. Grozi nam to na okres od 3 do nawet 10 lat.

 

Jazda samochodem pod wpływem narkotyków może być równie niebezpieczna, co jazda po spożyciu alkoholu. Właśnie dlatego kary za tego typu przestępstwo lub wykroczenie są surowe, a polski wymiar sprawiedliwości bardzo konsekwentny w ich wymierzaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *