Podstawy prawne przeszukania auta

0
(0)

Kwestie związane z uprawnieniami policji podczas kontroli drogowej regulowane są przez kilka aktów prawnych, m.in. Prawo o ruchu drogowym z dnia 20 czerwca 1997, Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 lipca 2008 r. w sprawie kontroli ruchu drogowego, Ustawa z 6 kwietnia 1990 o policji

Pytanie zasadnicze: czy policja ma prawo przeszukać auto podczas rutynowej kontroli? Odpowiedź brzmi i tak i nie. Trochę to skomplikowane, więc omówmy ten przypadek na przykładach. Przede wszystkim, co rozumiemy pod hasłami rutynowa kontrola i przeszukanie auta? Jeśli wyobrażamy sobie, że policjant przekłada, wyjmuje nasze rzeczy ze schowków samochodowych lub bagażnika, to odpowiedź brzmi: Nie.

Jechałeś po alkoholu?
Zadzwoń do adwokata!

+ 48 501 288 110


Zadzwoń Dane kontaktowe

Policjant podczas rutynowej kontroli nie może wyjmować naszych rzeczy z bagażnika. Jednak Ustawa o ruchu drogowym (art. 121.2..7) a) mówi, że policjant ma prawo do wydawania poleceń kontrolowanemu, co do sposobu jego zachowania. W praktyce oznacza to, że policjanci mogą wydać polecenie by kierujący, np. otworzył bagażnik. Policjant nie może w takiej sytuacji otwierać bagażnika bez obecności kierującego lub współpasażera. Ale i tu sprawa się komplikuje, ponieważ podczas rutynowej kontroli (a o tym jest ten tekst) policja nie powinna korzystać z tego uprawnienia, powinno być ono stosowane jedynie przy podejrzeniu, że doszło do popełnienia przestępstwa (np. w samochodzie znajdują się rzeczy pochodzące z kradzieży). Często dochodzi do nadużyć w tej kwestii, policjanci bez żadnego uzasadnienia wydają polecenie: proszę otworzyć bagażnik. I w takiej sytuacji, pomimo tego, że jesteśmy przekonani, że nie ma ku temu żadnych przesłanek i tak należy wykonać polecenie policji. Warto prosić o sporządzenie pisemnego protokołu z wykonanych czynności, zdarza się, że policjanci po takiej prośbie odstępują od przeprowadzenia kontroli z przejrzeniem zawartości bagażnika.

Jeśli uznamy, że kontrola drogowa naruszyła nasze prawa, była przejawem nękania, możemy złożyć skargę na działania policjantów, mogą oni ponieść konsekwencje służbowe.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *