Jazda po alkoholu Lublin


Nowy rok w Lublinie rozpoczął się od masowych kontroli policji w zakresie trzeźwości kierowców. Tylko 1 stycznia 2019 roku lubelska policja zatrzymała 19 nietrzeźwych kierowców, a do 11 stycznia zatrzymano 94 (http://www.lubelska.policja.gov.pl/lub/form/20,Statystyki-dnia.html). Jazda na tzw. podwójnym gazie jest problemem na polskich drogach.


W polskim prawie wyróżnia się dwa stany związane z jazdą pod wpływem: stan nietrzeźwości i stan po użyciu alkoholu.


Stan nietrzeźwości jest wtedy, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila (lub ilość alkoholu w wydychanym powietrzu 0,25 mg w 1 dm3). Procedury związane z taką sytuację reguluje Kodeks karny, ponieważ dany czyn klasyfikowany jest, jako przestępstwo (art. 178 a k.k).

Jechałeś po alkoholu?
Zadzwoń do adwokata!

+ 48 501 288 110


Zadzwoń Dane kontaktowe


Stan po użyciu alkoholu jest wtedy, gdy ilość alkoholu wynosi 0,2 do 0,5 promila we krwi (lub ilość alkoholu w wydychanym powietrzu od 0,1 do 0,25 mg w 1 dm3). Czyn ten ma mniejszą szkodliwość społeczna, jest klasyfikowany, jako wykroczenie (artykuł 87 Kodeksu wykroczeń).


W zależności od klasyfikacji czynu, za jazdę pod wpływem mogą grozić różne kary i środki karne. Jeśli czyn jest przestępstwem, to na podstawie Kodeksu karnego za jazdę po alkoholu grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.


Jeśli czyn jest wykroczeniem, to kary będą niższe niż w przypadku przestępstwa. Za takie wykroczenie grozi kara aresztu, grzywny nie mniejszej niż 50 zł.


Ponadto sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów.


Powyższe opisy dotyczą sytuacji, gdy policja podczas rutynowej kontroli zbadała kierowcę na obecność alkoholu, ale kierowca pod wpływem nie popełnił żadnego innego wykroczenia ani przestępstwa. Gdy kierujący spowodował pod wpływem kolizję lub wykroczenie to kary będą oczywiście dużo wyższe.


Nasza kancelaria przyjmuje sprawy z Lublina dotyczące jazdy po alkoholu. Zapewniam profesjonalną obsługę spraw, doradztwo i pomoc prawną w postępowaniu karnym. Dołożę starań, by w Twojej sprawie sąd wydał jak najkorzystniejsze rozstrzygnięcie.