Zostałeś zatrzymany za jazdę po alkoholu. Rady dla zatrzymanych za jazdę pod wpływem alkoholu.
Najlżejszą konsekwencją, grożącą kierowcy za jazdę pod wpływem alkoholu, jest otrzymanie mandatu karnego i punktów karnych. Z tym rodzajem kary możemy spotkać się zarówno w sytuacji popełnienia przestępstwa, jak i wykroczenia. W Polsce liczba punktów karnych oraz stawki mandatów są z reguły dużo niższe, niż w innych państwach europejskich, ale wciąż stanowią groźną dolegliwość. Poważniejszą konsekwencją za jazdę “na podwójnym gazie” jest jednak grożąca odpowiedzialność karna. W tej sytuacji kończą się żarty.
Zachowaj zimną krew
Przede wszystkim nie warto wpadać w panikę. Nawet z największej opresji da się wyjść, tylko trzeba to zrobić rozsądnie, “z głową”. Sytuacji na pewno nie ułatwi negatywne podejście do nas policjantów czy prokuratorów, a z takim na pewno się spotkamy. Pamiętajmy też, że dobrowolne poddanie się karze nie jest jedynym, możliwym rozwiązaniem. Są lepsze i warto z nich skorzystać. Nie dajmy się zatem namówić na układy z prokuratorem, tylko poprośmy o pomoc dobrego prawnika.
Nie marnuj czasu-przygotuj się!
Stres jest złym doradcą, kiedy ochłoniesz postaraj się skupić na czynnościach, które mogą Ci pomóc. Bez względu na to czy zdecydowałeś się już na wizytę u adwokata czy nie, warto zadbać o rzeczy, które ułatwią proces obrony. Na pewno do takich należą:
1) Ustalenie stanu faktycznego. Dobrą metodą jest spisanie opisu zdarzenia na kartce. Zwróć uwagę na wszelkie szczegóły, które pamiętasz. Może zdarzyć się tak, że po upływie czasu nie będziesz pamiętać wszelkich szczegółów, które mogą okazać się istotne dla sprawy. Wtedy z pomocą przyjdzie spisany przez Ciebie opis zdarzenia.
2) Spis wszelkich czynności dokonanych w dniu zdarzenia. Rozpisz na kartce cały swój dzień do momentu zdarzenia. Tak rozpisany dzień zostanie przez Ciebie zapamiętany ze wszelkimi szczegółami. To zadanie ułatwi Ci odpowiedź na pytanie jak doszło do zdarzenia oraz co robiłeś tego dnia zanim doszło do zdarzenia. W niektórych przypadkach okazuje się to bardzo istotne.
3) Przygotuj dokumenty. Przygotuj wszelkie dokumenty związane z sprawą. Dla przykładu w zależności od etapu postepowania ważnymi dokumentami są: akt oskarżenia, protokoły przesłuchań, kopia opinii biegłych, postanowienia o przedstawieniu zarzutów, informację o świadkach zdarzenia, ich dane adresowe; Takie dokumenty w toku postępowania będą przydatne dlatego najlepiej je skompletować i dbać o to aby ich nie zgubić. Co więcej jeżeli zdecydujesz się na profesjonalną pomoc w linii obrony takie dokumenty będą niezbędne do prowadzenia Twojej sprawy.
4) Położenie materialne. Może zdarzyć się tak, że jesteś jedynym żywicielem rodziny albo Twoja praca jest związana z prowadzeniem samochodu są tą czynniki, które mogą korzystnie wpłynąć na wyrok za jazdę po alkoholu. Zastanów się więc czy Ciebie to dotyczy. Jeżeli tak przygotuj dokumenty, które potwierdzą Twoją sytuacje np. umowa w której wskazane jest, że wykonujesz pracę polegającą na prowadzeniu samochodu.
Odbiór dokumentów związanych ze sprawą jazdy po alkoholu.
Jeżeli należysz do osób, które na bieżąco nie sprawdzają skrzynki pocztowej musisz to zmienić. Od momentu wszczęcia postępowania będą przychodzić do Ciebie dokumenty związane z sprawą. Ważny jest czas w którym odbierzesz listy. W przypadku niektórych listów, od momentu odbioru będzie odliczany czas na odwołanie. Na tym etapie, istotną role odgrywa adwokat za jazdę po alkoholu. Aby odpowiedzieć na przychodzące pisma niezbędna będzie wiedza profesjonalnego obrońcy. Ważne jest również to abyś zadbał o każdy list, który do Ciebie przychodzi. Odkładaj go zawsze w miejsce, w którym masz pewność, że go nie zgubisz.
Czy pomoc adwokata to skuteczna obrona?
W sytuacji, gdy grozi nam odpowiedzialność karna, warto skorzystać z pomocy profesjonalisty. Nasz obrońca powie nam co grozi nam za popełniony przez nas czyn. W zależności od sytuacji może być on bowiem zakwalifikowany jako wykroczenie lub przestępstwo. Adwokat przedstawi nam również listę wymaganych dokumentów i podpowie nam jaką strategię obrony powinniśmy przyjąć. Być może w sprawie zostaną na przykład spełnione przesłanki do warunkowego umorzenia postępowania.
Pewnym jest, że nie można się w takiej sytuacji załamywać i poddawać. Adwokaci są po to, by pomagać osobom nawet w niezwykle trudnej sytuacji prawnej.
Podczas spotkania z adwokatem nie kłam, mów jak było to pomoże w przygotowaniu się do sprawy
Podstawową zasadą skutecznej obrony jest uczciwa relacja pomiędzy adwokatem i zgłaszającym się do niego klientem. Bez tego nawet najmniej skomplikowana sprawa może okazać się zmorą. Dlatego jeżeli zdecydujesz się powierzyć swoją sprawę dla adwokata pamiętaj o tym aby mówić prawdę. Zatajanie prawdy, ubarwianie oraz pomijanie szczegółów może wpłynąć negatywnie na rozwój Twojej sprawy. Pamiętaj, że adwokata obowiązuje tajemnica adwokacka. Oznacza to, że wszystko czego dowiedział się od Ciebie w związku z udzieleniem pomocy prawnej lub prowadzeniem sprawy pozostaje tajemnicą. Złamanie tej zasady skutkuje konsekwencjami dyscyplinarnymi, na które każdy adwokat szanujący swoją pracę i zaufanie klienta się nie odważy.
Zatrzymani po spożyciu alkoholu powinni zasięgnąć opinii profesjonalnego adwokata.
Nasza kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie oparte na tysiącach spraw, które były prowadzone przez naszych adwokatów.
Nie taka sprawa straszna jak się wydaje?
W momencie kiedy klient otrzymuje akt oskarżenia widzi siebie od razu na przegranej pozycji co gorsza często godzi się bez konsultacji z adwokatem na propozycję prokuratora, która w większości przypadków nie jest korzystnym dla oskarżonego rozwiązaniem. Każdą sprawę trzeba zadać indywidualnie pod kątem obowiązujących ustaw oraz zbadaniu występujących przesłanek. Jeżeli zdecydujesz się na profesjonalną pomoc prawną nie pozostajesz bezradny zgodnie z art. 6 kodeksu karnego oskarżony ma prawo do obrony w tym prawo do korzystania z pomocy obrońcy. Wykorzystaj więc swoje prawo i nie podawaj się. Obrońca pomoże Ci przygotować linię obrony w taki sposób aby wyciągnąć jak największe korzyści prawne.