Zabrane prawo jazdy za alkohol na 6 miesięcy

Zabrane prawo jazdy za alkohol na 6 miesięcy

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu wiąże się z koniecznością poniesienia odpowiedzialności karnej. W zależności od tego, czy mówimy o stanie nietrzeźwości czy też stanie po spożyciu alkoholu, kara będzie łagodniejsza lub surowsza, a sprawca odpowie za wykroczenie lub przestępstwo. Kiedy kierowca straci prawo jazdy?

Przestępstwo a wykroczenie

Niezależnie od tego, czy mówimy o odpowiedzialności za przestępstwo czy za wykroczenie, sąd obligatoryjnie orzeknie o zakazie prowadzenia pojazdów. Na jaki czas zabiorą nam prawo jazdy? W kontekście wykroczenia może być to okres od 6 miesięcy do 3 lat. Natomiast w odniesieniu do przestępstwa czas ten będzie się wahał od 3 do 15 lat. Środek karny, orzeczony za popełnienie przestępstwa jest zatem dużo surowszy, a tak naprawdę czyny te może różnić jedynie promil alkoholu.

Zakaz prowadzenia pojazdów

Jeżeli sąd orzeknie o zakazie prowadzenia pojazdów, konsekwencja ta będzie obowiązywała sprawcę co do zasady od dnia uprawomocnienia się wyroku skazującego. Dodatkowo sąd nakaże skazanemu zwrot dokumentu, uprawniającego go do prowadzenia pojazdu (chyba że prawo jazdy zatrzymano wcześniej). Jeżeli sprawca został pozbawiony dokumentu już przed wydaniem prawomocnego wyroku, okres rzeczywistego braku posiadania prawa jazdy będzie się liczył na poczet orzeczonej kary.

Utrata prawa jazdy największą karą

Niejednokrotnie sprawcy wykroczeń i przestępstw, których konsekwencją jest utrata prawa jazdy, wskazują, iż jest to nawet większa dolegliwość niż grzywna, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności. Często pozbawienie uprawnienia do prowadzenia pojazdów, wiąże się bowiem jednocześnie z utratą możliwości wykonywania zawodu. Przestępstwo (lub wykroczenie) prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu jest niestety prawdziwą plagą wśród zawodowych kierowców TIR-ów lub innych pojazdów.

Przeczytaj o odzyskiwaniu utraconego prawa jazdy.

Niezbędny profesjonalny pełnomocnik

Ważne w tym kontekście jest zatem odpowiednie przygotowanie się do procesu. Warto skorzystać z usług profesjonalnego pełnomocnika, który poinformuje nas o możliwych konsekwencjach i rozwiązaniach naszego problemu. Kierowcy najczęściej decydują się na skorzystanie z instytucji warunkowego umorzenia postępowania, warunkowego zawieszenia wykonania orzeczonej kary lub dobrowolnego poddania się karze. To pozwala na złagodzenie konsekwencji karnych lub pewnego rodzaju „odłożenie kary na później”. W jaki sposób znaleźć dobrego adwokata? Nie jest to trudne. Wystarczy zapytać znajomych lub przejrzeć Internet. Twoja pomoc jest na wyciągnięcie ręki.

Zatrzymani po spożyciu alkoholu lub będący w stanie nietrzeźwości powinni niezwłocznie zasięgnąć opinii profesjonalnego adwokata.

Kontakt 24h

Nasza kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie oparte na tysiącach spraw, które były prowadzone przez naszych adwokatów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *