Kary dla pijanych kierowców

Kary dla pijanych kierowców

Polski system prawny bardzo surowo traktuje kierowców, decydujących się na jazdę „na podwójnym gazie”. Kary przewidziane w Kodeksie karnym oraz Kodeksie wykroczeń są bardzo wysokie. Dodatkowo, prowadząc pojazd pod wpływem alkoholu, łatwiej o wypadek, który może skończyć się prawdziwą tragedią. Mimo to, wciąż wielu kierowców lekceważy prawo i wsiada do samochodu po spożyciu wysokoprocentowych trunków. Podobno każdego roku Policja zatrzymuje aż 100 tysięcy nietrzeźwych kierowców. Czy rzeczywiście warto tak ryzykować? Co grozi za jazdę „na podwójnym gazie”? Jakie są kary dla pijanych kierowców?

0,5 promila alkoholu jaka kara?

Jeżeli kierowca ma od 0,2 do 0,5 promila alkoholu we krwi lub od 0,1 do 0,25 mg w 1 dm3 wydychanego powietrza, to mówimy, że znajduje się on w stanie po spożyciu alkoholu. W takiej sytuacji będzie on odpowiadał na podstawie ustawy – Kodeks wykroczeń. Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu?

 • kara aresztu (od 5 do 30 dni);
 • grzywna (nie niższa niż 50 zł, maksymalnie 5.000 zł);
 • zakaz prowadzenia pojazdów (na okres od 6 miesięcy do 3 lat);
 • świadczenie pieniężne na rzecz fundacji wskazanej przez sąd (najczęściej Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej).

Kierowca, który dopuścił się wykroczenia może zatem usłyszeć w wyroku, że otrzymuje zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych kategorii B na okres 1 roku oraz obowiązek uiszczenia świadczenia pieniężnego w wysokości 500 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

1 promil alkoholu jaka kara?

Jeżeli natomiast stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila we krwi lub 0,25 mg w 1 dm3 wydychanego powietrza, to oznacza, że kierowca znajduje się w stanie nietrzeźwości i będzie odpowiadał na podstawie przepisów ustawy – Kodeks karny (a dokładniej art. 178a § 1 kk). Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu?

 • kara pozbawienia wolności do lat 2;
 • kara ograniczenia wolności;
 • kara grzywny (wymierzana w stawkach dziennych – może być wymierzona w wysokości od 10 do 540 stawek dziennych – sąd ustalając stawkę dzienną bierze pod uwagę dochody sprawcy, jego warunki osobiste, rodzinne, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe – stawka dzienna to minimum 10 zł i maksimum 2.000 zł);
 • świadczenie pieniężne na rzecz fundacji wskazanej przez sąd (najczęściej Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej);
  zakaz prowadzenia pojazdów na okres nie krótszy niż 3 lata.

Kierowca, który dopuścił się przestępstwa, określonego w art. 178a § 1 kk, może zatem usłyszeć w wyroku, że został skazany na karę 1 roku pozbawienia wolności oraz otrzymał zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym na okres 7 lat albo, że został skazany na karę 6 miesięcy pozbawienia wolności, zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych wszelkich kategorii w ruchu lądowym na okres 3 lat, świadczenie pieniężne w kwocie 200 zł oraz podanie wyroku do publicznej wiadomości przez ogłoszenie w gazecie wskazanej przez sąd.

Zatrzymany za alkohol po raz kolejny

Z surowszą karą będą musieli się natomiast liczyć ci, którzy zostają zatrzymani za jazdę pod wpływem alkoholu po raz kolejny. Jeżeli sprawca był wcześniej prawomocnie skazany z prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości, podlega on karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5 i dodatkowo będzie miał obligatoryjnie zabrane prawo jazdy za alkohol na okres od 3 do 15 lat.

Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu / 1 promil / 2 promile?

Jak zatem widać, kary dla pijanych kierowców są bardzo surowe. Nawet niewielkie stężenie alkoholu we krwi powoduje orzeczenie kary grzywny oraz zabranie prawa jazdy. Jeżeli natomiast zbliżymy się do progu 1 promila, możliwe jest nawet skazanie na karę pozbawienia wolności. Pytanie zatem, czy ryzyko wsiadania za kierownicę „na podwójnym gazie” naprawdę się opłaca…

1 myśl na “Kary dla pijanych kierowców

 1. Witam a jak ktoś został zatrzymany po pijaku ale stał pod domem na podwórku nie na drodze publicznej strefie zamieszkania a policja przyjechała w innej sprawie ale siedział w samochodzie sobie i był pijany upił się w tym czasie co to ma byc kk mowi jazda a nie stanie w stanie nietrzezwosci proszę o dop

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *