Adwokat24h

Jazda po alkoholu w Chorwacji – LIMITY, KARY Konsekwencje karne jazdy “na podwójnym gazie”

Jazda po alkoholu w Chorwacji - LIMITY, KARY Konsekwencje karne jazdy "na podwójnym gazie"

Jazda po alkoholu w Chorwacji - LIMITY, KARY Konsekwencje karne jazdy "na podwójnym gazie"

Samochodem do Chorwacji

Chorwacja jest niezwykle popularnym kierunkiem wśród Polaków, duża część z nich wybiera się do Chorwacji samochodami, jak również popularne wśród Polaków w ostatnich latach są wycieczki objazdowe własnymi autami. Republika Chorwacji uznaje polskie prawo jazdy, wymagane jest ponadto posiadanie dowodu rejestracyjnego auta z ważnymi badaniami technicznymi. Wybierając się do tego kraju warto się jednak odpowiednio przygotować. Co wiesz o obowiązujących tam przepisach? Czy wiesz, jakie są obecnie limity i kary?

Jazda po alkoholu w Chorwacji

Dopuszczalny limit alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila, wyjątkiem są kierowcy zawodowi i młodzi (do 24 roku życia), dla nich limit to bezwzględne 0,0. Jeśli jednak kierowca z dopuszczalnym przez chorwackie prawo limitem alkoholu we krwi spowoduje kolizję, to kara będzie automatycznie wyższa. Innymi państwami europejskimi, mającymi tak surowe zasady i brak tolerancji wobec pijanych kierowców są: Czechy, Słowacja, Rumunia, Ukraina, Litwa, Łotwa, Węgry oraz Rosja (paradoksalnie w tych krajach pije się prawdopodobnie najwięcej alkoholu).

Dowiedz się o dopuszczalnych stężeniach alkoholu w innych krajach Unii Europejskiej.

Konsekwencje karne jazdy “na podwójnym gazie” w Chorwacji

Jazda po alkoholu w Chorwacji wiążę się z karą finansową, którą należy opłacić na miejscu. Posiadanie do 0,5 promila alkoholu we krwi grozi mandatem w wysokości 700 kun. Przy czym jedna kuna chorwacka to około 0,60 zł. Kary są tym surowsze, im więcej alkoholu wypiliśmy. Przy poziomie od 0,5 promila do 1 promila grozi nam już mandat w kwocie od 1000 do 2000 kun, a przy poziomie od 1 promila do 1,5 promila mandat w kwocie od 2000 do 5000 kun. Natomiast jeżeli przekroczymy poziom 1,5 promila, zapłacimy nawet od 5000 do 15000 kun (3000-9000 zł) lub spędzimy 60 dni w areszcie. Jeśli kierowca nie posiada przy sobie wymaganej kwoty policja ma prawo zatrzymać dokumenty pojazdu uniemożliwiając dalszą podróż. Jeśli kierowca znacząco przekroczył dopuszczalne limity może trafić do więzienia na okres do 3 lat, gdyż czyn taki traktowany jest, jako przestępstwo.

Kolizja po alkoholu w Chorwacji

Dużo surowsze kary mogą spotkać kierowcę, który spowodował kolizję lub wypadek po alkoholu w Chorwacji. Kierowca, który spowodował wypadek drogowy ze znacznymi szkodami materialnymi sz lub doprowadził do ciężkiego uszkodzenia ciała może liczyć się z karą do 5 lat pozbawienia wolności. W Chorwacji sprawę kolizji może rozpatrywać także sąd do spraw wykroczeń, co ważne rozprawa odbywa się w tym samym lub następnym dniu. W związku z dużą ilością turystów z Polski w Chorwacji uruchomiono chorwacko-polskie patrole policyjne, jest to swego rodzaju gwarancja właściwego postępowania miejscowej policji w stosunku do obywateli polskich. Asysta polskich policjantów w czynnościach służbowych wykonywanych wobec Polaków ma zapobiegać także problemom językowym. Nie należy jednak oczekiwać, że w każdej sytuacji obecni będą polscy policjanci, współpraca polsko-chorwacka realizowana jest w ramach wspólnego projektu, nie ma żadnej gwarancji obecności policjantów z Polski w każdym zdarzeniu drogowym, nie można też żądać ich obecności.

Surowe kary również za przekroczenie prędkości

Co więcej, surowe kary grożą nie tylko pijanym kierowcom, ale również tym, którzy jeżdżą z nadmierną prędkością. Przekroczenie dozwolonych limitów na terenie zabudowanym o od 0 do 10 km/h to wydatek rzędu 300 kun, przekroczenie o od 10 do 20 km/h to 500 kun, a za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w mieście grozi nam nawet mandat w kwocie od 5000 do 15000 kun (3000-9000 zł) lub 60-dniowa wizyta w areszcie. Chorwacja jest niewątpliwie przepiękna, ale czy warto w ten sposób przedłużać sobie pobyt?

Jeśli jazda po alkoholu w Chorwacji doprowadziła do zatrzymania, aresztowania, pozbawienia wolności obywatela RP należy skontaktować się z polską ambasadą. Konsul na prośbę zatrzymanego skontaktuje się z jego rodziną, przedstawi mu powody zatrzymania, ewentualne konsekwencje prawne zarzucanego czynu.

Ważne informacje

Numer na policję w Chorwacji- 192
Telefon alarmowy Ambasady RP w Zagrzebiu (00-385) 98-359-796

Exit mobile version