Jazda po alkoholu bez prawa jazdy – konsekwencje
Będąc kierowcą pojazdu mechanicznego i poruszając się po drodze publicznej możemy wielokrotnie złamać prawo, narażając się na odpowiedzialność zarówno na podstawie przepisów Kodeksu karnego, jak i Kodeksu wykroczeń. Kumulacja wielu przepisów będzie z kolei powodowała zaostrzenie odpowiedzialności karnej. O takiej sytuacji możemy mówić na przykład wtedy, gdy zostaniemy zatrzymani nie dość, że pod wpływem alkoholu, to jeszcze bez dokumentów – prawa jazdy. Zatem czy jazda po alkoholu bez prawa jazdy się opłaca?
Prowadzenie pojazdu bez uprawnień oraz bez dokumentów
Zgodnie z art. 94 § 1 Kodeksu wykroczeń „kto, na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze grzywny.” Z kolei w oparciu o art. 95 „kto prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu pojazdu, nie mając przy sobie wymaganych dokumentów, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany”. Pozornie oba przepisy dotyczą tej samej sytuacji, ale tylko pozornie. Pierwsza sytuacja odnosi się bowiem do osób, które w ogóle nigdy nie posiadały prawa jazdy lub utraciły dokument. Druga sytuacja dotyczy natomiast osób, które po prostu zapomniały wziąć dokument prawa jazdy, wychodząc z domu.
[gch_baner_contakt]
Nasza kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie oparte na tysiącach spraw, które były prowadzone przez naszych adwokatów.
Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu
Konsekwencje prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu będą natomiast zależały od poziomu alkoholu w organizmie. Pozostając w stanie nietrzeźwości, grozi nam kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności. A w warunkach recydywy (powtórnego popełnienia tego przestępstwa) kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do nawet 5 lat.
Zobacz, jakie są konsekwencje jazdy po alkoholu obywatela Polski na terenie UE.
Kumulacja przepisów
Sprawca czynu, polegającego na prowadzeniu pojazdu pod wpływem alkoholu i bez wymaganych dokumentów, będzie zatem odpowiadał na podstawie dwóch różnych przepisów. Jaka kara zostanie mu wymierzona? W oparciu o art. 11 § 1 Kodeksu karnego „ten sam czyn może stanowić tylko jedno przestępstwo”. Jeżeli czyn zabroniony wyczerpuje natomiast znamiona określone w dwóch albo więcej przepisach ustawy karnej, sąd skazuje za jedno przestępstwo na podstawie wszystkich zbiegających się przepisów. Sąd w takiej sytuacji wymierza karę na podstawie przepisu przewidującego karę najsurowszą.
Zobacz również, co grozi za potrącenie pieszego przez pijanego kierowcę.