Jazda bez prawa jazdy wiąże się z określonymi konsekwencjami dla kierowcy. O ile sam brak dokumentu nie stanowi dużego problemu, tak kierowanie pojazdem bez uprawnień w okresie trwania zakazu prowadzenia pojazdów wiąże się z poważnymi konsekwencjami prawnymi.
Jazda bez prawa jazdy po zakazie
W przypadku prowadzenia pojazdu po utracie prawa jazdy należy wyróżnić dwie sytuacje:
- jazdę samochodem pomimo orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów konkretnej lub wszystkich kategorii.
W takiej sytuacji, osoba kierująca pojazdem dopuszcza się przestępstwa lub wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji.
- jazdę bez prawa jazdy, które kierowcy zostało odebrane na skutek decyzji właściwego organu.
Mowa w tym przypadku o decyzji administracyjnej wydanej przez starostę o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami. Może dotyczyć to kierowców, którzy ze względu na stan zdrowia stwarzają jako kierowcy potencjalne zagrożenie w ruchu drogowym.
Jazda bez prawa jazdy po zakazie – konsekwencje
Jazda bez prawa jazdy utraconego zarówno na skutek wyroku sądowego, jak i decyzji starosty jest traktowana jako przestępstwo. Taka kwalifikacja przez Kodeks Karny dotyczy obu wyżej wymienionych przypadków. Skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie niesie za sobą adekwatne konsekwencje w postaci wysokich kar w postaci kary grzywny, kary ograniczenia wolności lub kary pozbawienia wolności do lat 2. Dodatkowo, osoba, kierująca pojazdem pomimo obowiązującego ją zakazu powinna pamiętać, iż sąd orzeka w takim przypadku również obligatoryjnie zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres od 1 roku nawet do lat 15.
Skontaktuj się z naszymi specjalistami w celu omówienia Twojej sprawy. Działamy na terenie całego kraju.