Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi kierowcy. Jazda po alkoholu.

Czy wiesz jaka jest dopuszczalna ilość alkoholu we krwi kierowcy?. Większość kierowców pod wpływem alkoholu dowiaduje się o limitach panujących w jego kraju dopiero po zatrzymaniu przez Policję. Niestety wtedy już jest za późno na zaniechanie swojego działania. Zanim wsiądziemy za kółko warto sprawdzić, czy nasz stan pozwala nam bezpieczne i zgodne z prawem prowadzenie samochodu.

Jechałeś po alkoholu?
Zadzwoń do adwokata!

+ 48 501 288 110


Zadzwoń Dane kontaktowe

Dopuszczalny poziom alkoholu w Polsce to poniżej 0,2 promila (maksymalnie 0,19), szczytowe stężenie alkoholu u osób, które wypiły alkohol na czczo pojawia się dość szybko, bo 0,5 do 1 godziny a u osoby, która w trakcie spożywała posiłki po 1,5-3 godzinach. Te widełki czasowe wyjaśniają, dlaczego po odczekaniu 3 godzin po spożyciu alkoholu, jego poziom jest nadal znacząco wysoki, lub jest to poziom szczytowy. Po spożyciu alkoholu jest się w jednym z dwóch stanów:

W Polskim prawie mamy wyróżnione przez ustawodawcę dwa stany, pierwszy to:

Stan po spożyciu alkoholu:

zaczyna się od spożycia 0,2 promila alkoholu aż do 0,5 promila

Stan nietrzeźwości:

musi przekroczyć 0,5 promila

Zasadnicza różnica między dwoma stanami to kwalifikacja czynu. W pierwszym przypadku będziemy mieli do czynienia z wykroczeniem, zaś w drugim jest to przestępstwo.

W takim razie, jeżeli znamy już kwalifikacje, to jaką karą jesteśmy zagrożeniu po niefortunnej jeździe samochodem w stanie po spożyciu i nietrzeźwości?

Jazdę po spożyciu alkoholu (występek)

przewidział karę grzywny od 50 do 5000 zł, te widełki znacznie wzrosną, jeżeli czyn został zakwalifikowany jako przestępstwo.

Stan nietrzeźwości

Najniższą grzywną w stanie nietrzeźwości jest 5000 tys. złoty na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej lub minimum 10 000 zł w przypadku ponownego skazania. (recydywa)

Pozostałe kary, które zgodnie z ustawą sąd może wymierzyć to:
-Pozbawienie wolności po spożyciu: od 5 do 30 dni.
-Pozbawienie wolności w stanie nietrzeźwości: do 2 lat (od 3 miesięcy do 5 lat recydywiści i sprawcy wypadków bez ofiar i rannych, od 9 miesięcy do 12 lat sprawcy wypadków z ofiarami)

Sposobem na pozbycie się wątpliwości i odpowiedzią na pytanie, czy już mogę jechać? Jest zaopatrzenie się w urządzenie służące do określenia ilości alkoholu w wydychanym powietrzu potocznie zwany alkomat. Da nam pewność, że bezpiecznie możemy poruszać się na drodze i uniknąć wyżej wspomnianych kar.

1 myśl na “Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi kierowcy. Jazda po alkoholu.

  1. Polecam, mieć zawsze w samochodzie alkomat jednorazowego użytku. Dzień po imprezie lepiej sprawdzić poziom alkoholu niż potem się nadziać na policję za rogiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *