Co grozi za jazdę rowerem pod wpływem alkoholu?

Co grozi za jazdę rowerem pod wpływem alkoholu? Jeszcze kilka lat temu kierowca jadący pod wpływem alkoholu rowerem mógł zostać ukarany bardzo dotkliwie. Stosowana była kara więzienia, zatrzymania prawa jazdy. Jednak w kolejnych latach wprowadzono zmiany, dziś można śmiało mówić o liberalizacji przepisów.

Najczęściej stosowana kara to mandat. Wysokość mandatu uzależniona jest od stanu kierującego. Jeśli kierujący rowerem znajdował się w stanie po spożyciu alkoholu to mandat wynosić będzie od 300 do 500 złotych, natomiast na kierującego w stanie nietrzeźwości nałożony będzie mandat 500 zł.

Jakie są kary za jazdę po alkoholu na rowerze?

Jeśli kierujący rowerem po użyciu lub pod wpływem alkoholu spowodował zagrożenie bezpieczeństwa to konsekwencje będą poważniejsze. Sąd może zdecydować o karze grzywny i o zakazie prowadzenia pojazdów (długość okresu zależna tak jak w powyższym przypadku od stanu kierującego), ale nie mechanicznych. Oznacza to, że za jazdę po alkoholu rowerem kierujący nie straci prawa jazdy na pojazdy mechaniczne.

 Jazda po alkoholu rowerem
Stan wskazujący na spożycie alkoholu Stan nietrzeźwości
Podstawa prawna art. 85 albo 87§1 Kodeksu wykroczeń art. 115 § 16 Kodeksu karnego
Stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu Od 0,1 do 0,25 mg w 1 dm sześciennym 0,25 mg w 1 dm sześciennym
Stężenie alkohol we krwi 0,2 do 0,5 promila Powyżej 0,5 promila
Wysokość mandatu Od 300 do 500 zł 500 zł
W przypadku stworzenia zagrożenia ruchu w ruchu drogowym- inne kary i środki karne Grzywna od 20 do 5000 zł, Areszt od 5 do 14 dni, Zakaz prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne Grzywna od 50 do 5000 zł, Areszt od 5 do 30 dni Zakaz prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne

Przeczytaj jeszcze więcej o kierowaniu pojazdami pod wpływem alkoholu.

Kiedy grzywa, areszt lub zakaz prowadzenia niektórych pojazdów jazdę po alkoholu na rowerze?

Często przytaczaną sprawą była sprawa rowerzysty ukaranego karą zakazu prowadzenie pojazdów mechanicznych za jazdę rowerem na tzw. podwójnym gazie. W tej sprawie kasację do Sądu Najwyższego złożył Rzecznik Praw Obywatelskich. Sąd Najwyższy potwierdził, że za jazdę rowerem po alkoholu sądy nie mogą karać odebraniem prawa jazdy na pojazdy mechaniczne. Stwierdzono wtedy, że zastosowanie takiego środka karnego jest naruszeniem obowiązującego prawa.
Poniżej umieszczamy link do opisanego orzeczenia Sądu Najwyższego.
http://www.sn.pl/sites/orzecznictwo/Orzeczenia3/II%20KK%2030-18.pdf

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *