Jazda po alkoholu – jakie kary?
Powszechnie wiadomo, że jazda pod wpływem alkoholu nie opłaca się, bowiem konsekwencje karne są bardzo poważne. Polski system prawny przewiduje surowe kary dla kierowców, prowadzących pojazdy „na podwójnym gazie”. Mimo to każdego roku Policja zatrzymuje za to przewinienie ponad 100 tysięcy osób.
Kara zależy od ilości wypitego alkoholu
Jazda po alkoholu – jakie kary? Wysokość kary będzie najczęściej zależała od ilości spożytego alkoholu. W tym zakresie możemy wyróżnić dwie możliwe sytuacje: stan po spożyciu alkoholu oraz stan nietrzeźwości. Ta pierwsza będzie miała miejsce, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi od 0,2 do 0,5 promila alkoholu we krwi lub od 0,1 do 0,25 mg w 1 dm3 wydychanego powietrza. Z kolei o stanie nietrzeźwości mówimy wtedy, gdy stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila we krwi lub 0,25 mg w 1 dm3 wydychanego powietrza. Limity alkoholu we krwi w krajach UE. Przeczytaj i dowiedz się więcej…
Kodeks wykroczeń
Sytuację pozostawania w stanie po spożyciu alkoholu reguluje Kodeks wykroczeń. Zgodnie z tym aktem sprawcy czynu grozi kara aresztu (od 5 do 30 dni) albo grzywny nie niższej niż 50 zł (maksymalnie 5.000 zł). Dodatkowo zostanie orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów (na okres od 6 miesięcy do 3 lat). Można powiedzieć, że stan po spożyciu alkoholu jest lżejszą wersją przewinienia w postaci prowadzenia samochodu „na podwójnym gazie”.
Kodeks karny
Stan nietrzeźwości jest natomiast sankcjonowany przez przepisy Kodeksu karnego: „kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.” Z kolei jeżeli sprawca był wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. W tym przypadku również zostanie orzeczony dodatkowo zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów lub pojazdów konkretnego rodzaju na okres od 3 do 15 lat.