Twoje prawo jazdy zostało zabrane za alkohol i nie wiesz co dalej? Jazda pod wpływem alkoholu może zakończyć się nieprzyjemnymi konsekwencjami w postaci odebrania prawa jazdy. Czy istnieje możliwość odwołania się od wyroku? Czy istnieje szansa na odzyskanie prawa jazdy?
Jak odzyskać prawo jazdy po utracie za alkohol?
Każdemu z nas zdarza się popełniać błędy i robić rzeczy, których potem bardzo żałujemy. Z pewnością jedną z takich kwestii jest jazda po alkoholu. Tego typu zachowanie nie zasługuje na pochwałę, a wręcz osoba dopuszczająca się tego wykroczenia, powinna ponieść karę. Niewątpliwie jednak każdy zasługuje na drugą szansę i możliwość rehabilitacji. Co zatem należy zrobić, jeżeli spotka nas zatrzymanie prawa jazdy po alkoholu – konsekwencje wcale nie muszą być takie poważne. Warto znać swoje prawa aby wiedzieć jak odzyskać prawo jazdy po utracie za alkohol.
Zatrzymane prawo jazdy za alkohol – co dalej?
Zatrzymane prawo jazdy za alkohol nie musi wcale oznaczać „końca świata”. Przede wszystkim warto znać procedurę zatrzymania prawa jazdy w takim przypadku. Pamiętaj, że masz prawo do obrony, które można wykorzystać na różne sposoby. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest na przykład staranie się o warunkowe umorzenie postępowania. Jeżeli nie byliśmy wcześniej karani za przestępstwo umyślne, stężenie alkoholu we krwi nie było duże, a nasze właściwości i warunki osobiste, a także dotychczasowy tryb życia, pozwalają przypuszczać, iż pomimo umorzenia postępowania, będziemy przestrzegali porządku prawnego, to możemy uniknąć odpowiedzialności. Taki wniosek należy złożyć niezwłocznie. Równocześnie możemy się starać, by sąd nie orzekł zakazu prowadzenia pojazdów.
Drugą możliwością jest wniosek o dobrowolne poddanie się karze – jazda po alkoholu (w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego) może być zagrożona karą nawet do 2 lat pozbawienia wolności. Dobrowolne poddanie się karze pomoże nam uzyskać niższy wymiar kary. W ramach tej instytucji można się bowiem niejako „dogadać” z prokuratorem, a zatem mamy szansę na przykład na wyrok w zawieszeniu, nawet przy najpoważniejszej wersji przestępstwa.
Co również istotne w kontekście jazdy po alkoholu, postępowanie sądowe za jazdę pod wpływem alkoholu, niezależnie od formy przeprowadzenia, należy do krótkich i szybkich postępowań. Oznacza to tyle, że musimy być do niego dobrze przygotowani. Warto pozbierać argumenty o niskiej społecznej szkodliwości naszego czynu – na przykład droga była mało uczęszczana, nie zostaliśmy zatrzymani z powodu wypadku, ale z powodu rutynowej kontroli. Do tego nie zaszkodzi dołączyć pozytywną opinię na nasz temat z zakładu pracy czy uczelni.
Jak odzyskać prawo jazdy zabrane za alkohol?
Oczywiście może się zdarzyć, że mimo wszystko utracimy uprawnienie do prowadzenia pojazdów. Jak odzyskać prawo jazdy po utracie za alkohol? Należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Po pierwsze, możemy wystąpić do sądu o zgodę na prowadzenie auta po upływie połowy zasądzonej kary (jednak osoby z dożywotnim zakazem mogą wystąpić o taką zgodę po dziesięciu latach). Jak odzyskać prawo jazdy zabrane za alkohol? Trzeba również wiedzieć, że przed zwrotem prawa jazdy Starostwo wyśle nas na egzamin sprawdzający oraz zobowiąże do przedłożenia badania lekarskiego.
Zatrzymane prawo jazdy za alkohol nie jest najpoważniejszą konsekwencją, jaka może nas spotkać, ale z pewnością jedną z najbardziej uciążliwych. Pamiętajmy, że mamy szansę na wybronienie się od poniesienia odpowiedzialności karnej. Warto zatem znać swoje prawa i możliwe rozwiązania.
Zatrzymani po spożyciu alkoholu lub będący w stanie nietrzeźwości powinni niezwłocznie zasięgnąć opinii profesjonalnego adwokata.
Nasza kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie oparte na tysiącach spraw, które były prowadzone przez naszych adwokatów.
Dlaczego Adwokat jest koniecznością w sprawach za jazdę pod wypływem alkoholu
Odpowiedzią na to często zadawane pytanie jest szybki proces. Co to dla nas oznacza. Oznacza to, że w Polskim systemie prawnym jak wynika ze statystyk procedura z art. 178a jest potocznie zwana szybką procedurą. Oznacza to tyle co skazanie bez rozprawy lub w ramach w wniosku o skazanie. Zazwyczaj taki proces bez pomocy Adwokata za jazdę po alkoholu kończy się szybkim wyrokiem a czas na odwołanie jest krótki w stosunku do nakładu wiedzy jaki jest potrzebny sprawcy do samodzielnego przygotowania odwołania oraz wszelkiego rodzaju pism potrzebnych do skutecznej obrony.
Kolejną sprawą jest to, że nie każdy z nas posiada specjalistyczną wiedzę jak postępować w procesie karnym. Adwokat w sprawie zatrzymania prawa jazdy za alkohol jest osobą zazwyczaj posiadająca spore doświadczenie poparte prowadzeniem od a do z spraw za jazdę po alkoholu. Oczywiście każdy Adwokat swoje doświadczenie nabywa po ukończeniu 5 letnich studiów i aplikacji adwokackiej. Istotną kwestią jest to, że Adwokat zna Twoje prawa i obowiązki w stosunku do postępowania karnego.
Bibliografia:
Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny. (Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553)
Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (Dz.U. 1971 nr 12 poz. 114)
Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks postępowania karnego. (Dz.U. 1997 nr 89 poz. 55)
Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny wykonawczy (Dz.U. 1997 nr 90 poz. 557)