Czy wiesz jaka jest dopuszczalna ilość alkoholu we krwi kierowcy?. Większość kierowców pod wpływem alkoholu dowiaduje się o limitach panujących w jego kraju dopiero po zatrzymaniu przez Policję. Niestety wtedy już jest za późno na zaniechanie swojego działania. Zanim wsiądziemy za kółko warto sprawdzić, czy nasz stan pozwala nam bezpieczne i zgodne z prawem prowadzenie samochodu.
Dopuszczalny poziom alkoholu w Polsce to poniżej 0,2 promila (maksymalnie 0,19), szczytowe stężenie alkoholu u osób, które wypiły alkohol na czczo pojawia się dość szybko, bo 0,5 do 1 godziny a u osoby, która w trakcie spożywała posiłki po 1,5-3 godzinach. Te widełki czasowe wyjaśniają, dlaczego po odczekaniu 3 godzin po spożyciu alkoholu, jego poziom jest nadal znacząco wysoki, lub jest to poziom szczytowy. Po spożyciu alkoholu jest się w jednym z dwóch stanów:
W Polskim prawie mamy wyróżnione przez ustawodawcę dwa stany, pierwszy to:
Stan po spożyciu alkoholu:
zaczyna się od spożycia 0,2 promila alkoholu aż do 0,5 promila
Stan nietrzeźwości:
musi przekroczyć 0,5 promila
Zasadnicza różnica między dwoma stanami to kwalifikacja czynu. W pierwszym przypadku będziemy mieli do czynienia z wykroczeniem, zaś w drugim jest to przestępstwo.
W takim razie, jeżeli znamy już kwalifikacje, to jaką karą jesteśmy zagrożeniu po niefortunnej jeździe samochodem w stanie po spożyciu i nietrzeźwości?
Jazdę po spożyciu alkoholu (występek)
przewidział karę grzywny od 50 do 5000 zł, te widełki znacznie wzrosną, jeżeli czyn został zakwalifikowany jako przestępstwo.
Stan nietrzeźwości
Najniższą grzywną w stanie nietrzeźwości jest 5000 tys. złoty na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej lub minimum 10 000 zł w przypadku ponownego skazania. (recydywa)
Pozostałe kary, które zgodnie z ustawą sąd może wymierzyć to:
-Pozbawienie wolności po spożyciu: od 5 do 30 dni.
-Pozbawienie wolności w stanie nietrzeźwości: do 2 lat (od 3 miesięcy do 5 lat recydywiści i sprawcy wypadków bez ofiar i rannych, od 9 miesięcy do 12 lat sprawcy wypadków z ofiarami)
Sposobem na pozbycie się wątpliwości i odpowiedzią na pytanie, czy już mogę jechać? Jest zaopatrzenie się w urządzenie służące do określenia ilości alkoholu w wydychanym powietrzu potocznie zwany alkomat. Da nam pewność, że bezpiecznie możemy poruszać się na drodze i uniknąć wyżej wspomnianych kar.