W czerwcu 2017 roku weszła w życie nowelizacja ustawy z 6 czerwca 1997 roku – Kodeks karny. Nowe przepisy między innymi zaostrzyły kary wobec kierowców, dopuszczających się różnego rodzaju przewinień. W wielu środowiskach podniesiono głosy, że nowe regulacje są zbyt restrykcyjne, a przez to nie mogą być uznane za sprawiedliwe i uzasadnione. Czy rzeczywiście tak jest?
Zatrzymani po spożyciu alkoholu lub będący w stanie nietrzeźwości powinni niezwłocznie zasięgnąć opinii profesjonalnego adwokata.
Nasza kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie oparte na tysiącach spraw, które były prowadzone przez naszych adwokatów.
Zmiany w przepisach karnych
Jednym z najważniejszych punktów nowelizacji jest zmiana przepisów, dotyczących złamania prawomocnego zakazu sądowego prowadzenia pojazdów. Zgodnie z nowym porządkiem prawnym kierowca, który złamie ten zakaz będzie zagrożony karą pozbawienia wolności do lat 5. Dodatkowo nowe przepisy wskazują, że orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych za złamanie zakazu prowadzenia pojazdów jest już teraz obligatoryjne. Nowelizacja dodała również art. 178b, wprowadzając do Kodeksu nowe przestępstwo, jakim jest niezatrzymanie się niezwłocznie przez kierowcę do kontroli drogowej i kontynuowanie jazdy pomimo wydania polecenia zatrzymania pojazdu przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego. Przestępstwo to zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Sąd obligatoryjnie natomiast orzeknie o zakazie prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od 1 roku do 15 lat.
Uzasadnienie nowych przepisów
Rzeczywiście należy przyznać, że podwyższenie kar, przewidziane w znowelizowanym Kodeksie karnym jest surowe i daleko idące. W ten sposób bowiem ustawodawca postawił na równi przestępstwa, związane z prowadzeniem pojazdu „na podwójnym gazie” z takimi przestępstwami jak: wykorzystanie seksualne, znęcanie się lub napaść na Prezydenta. Jeżeli zatem zostaniesz zatrzymany przez Policję i wiesz, że badanie alkomatem może wykazać zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, lepiej zadzwoń do swojego adwokata. Profesjonalny pełnomocnik pomoże Ci wyjść z opresji albo przynajmniej uzyska dla Ciebie jak najkorzystniejszy wyrok. Pamiętaj, że sprawa nigdy nie jest beznadziejna i warto się bronić.