Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu i jak się bronić? - Adwokat24h

Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu i jak się bronić?

Adwokat jazda po alkoholu Jazda po alkoholu , , , , ,
0

Czy naprawdę warto? Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu 

Wykroczenie za jazdę pod wpływem alkoholu zdarza się w Polsce na co dzień. Wielu ludzi próbuje szczęścia, wsiąść za kierownicę pod wpływem alkoholu lub też pod wpływem innych środków odurzających – co wiąże się z przykrymi dla nich konsekwencjami.

 

Fakt prowadzenia pojazdu po alkoholu jest karany – nie musi nastąpić towarzyszące zdarzenie drogowe lub nawet spowodowanie zagrożenia.

 

Co ważne, zakazem objęte są nie tylko drogi publiczne, ale każde miejsce, gdzie poruszają się pojazdy lądowe.

 

Niestety ustawa o prowadzeniu pojazdu pod wpływem alkoholu nie określa jednoznaczenie tego czynu, przez co niejednokrotnie już siedzenie na miejscu kierowcy z kluczykami w stacyjce, przy nawet wyłączonym silniku jest uznawane za czyn zabroniony.

Jazda po alkoholu – wykroczenie czy przestępstwo?

Kierowanie po spożyciu alkoholu – grozi za to areszt lub też grzywna nie mniejsza niż 50 złotych (art. 87 kodeksu wykroczeń). Stężenie alkoholu według przepisów prawa musi wynosić 0,2% do 0,5% lub zamiennie obecność w wydychanym powietrzu od 0,1 mg  do 0,25 mg w 1 dm3.

Zatem co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu?

Kierowanie w stanie nietrzeźwym – zgodnie z art. 178a $1 kodeksu karnego czyn ten jest przestępstwem. Mówi on o tym, że kto znajduje się w stanie nietrzeźwym lub pod wpływem innych środków odurzających i prowadzi pojazd mechaniczny podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub też pozbawienia wolności do lat 2.

 

Jakie są sposoby obrony i zalecane zachowanie?

 

W kwestiach obrony i zaleceniach w zachowaniu prosimy o bezpośredni kontakt z naszą kancelarią prawną. Każdego dnia służymy pomocą w różnych problemach prawnych.

 

Zatrzymani po spożyciu alkoholu lub będący w stanie nietrzeźwości powinni niezwłocznie zasięgnąć opinii profesjonalnego adwokata.

Kontakt 24h

Nasza kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie oparte na tysiącach spraw, które były prowadzone przez naszych adwokatów.

 Komentarze staną się widoczne po zatwierdzeniu przez admina

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *