Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu i jak się bronić?

Adwokat jazda po alkoholu Jazda po alkoholu , , , , ,
0

Czy naprawdę warto? Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu 

Wykroczenie za jazdę pod wpływem alkoholu zdarza się w Polsce na co dzień. Wielu ludzi próbuje szczęścia, wsiąść za kierownicę pod wpływem alkoholu lub też pod wpływem innych środków odurzających – co wiąże się z przykrymi dla nich konsekwencjami.

 

Fakt prowadzenia pojazdu po alkoholu jest karany – nie musi nastąpić towarzyszące zdarzenie drogowe lub nawet spowodowanie zagrożenia.

 

Co ważne, zakazem objęte są nie tylko drogi publiczne, ale każde miejsce, gdzie poruszają się pojazdy lądowe.

 

Niestety ustawa o prowadzeniu pojazdu pod wpływem alkoholu nie określa jednoznaczenie tego czynu, przez co niejednokrotnie już siedzenie na miejscu kierowcy z kluczykami w stacyjce, przy nawet wyłączonym silniku jest uznawane za czyn zabroniony.

Jazda po alkoholu – wykroczenie czy przestępstwo?

Kierowanie po spożyciu alkoholu – grozi za to areszt lub też grzywna nie mniejsza niż 50 złotych (art. 87 kodeksu wykroczeń). Stężenie alkoholu według przepisów prawa musi wynosić 0,2% do 0,5% lub zamiennie obecność w wydychanym powietrzu od 0,1 mg  do 0,25 mg w 1 dm3.

Zatem co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu?

Kierowanie w stanie nietrzeźwym – zgodnie z art. 178a $1 kodeksu karnego czyn ten jest przestępstwem. Mówi on o tym, że kto znajduje się w stanie nietrzeźwym lub pod wpływem innych środków odurzających i prowadzi pojazd mechaniczny podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub też pozbawienia wolności do lat 2.

 

Jakie są sposoby obrony i zalecane zachowanie?

 

W kwestiach obrony i zaleceniach w zachowaniu prosimy o bezpośredni kontakt z naszą kancelarią prawną. Każdego dnia służymy pomocą w różnych problemach prawnych.

 Komentarze staną się widoczne po zatwierdzeniu przez admina

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *